Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 24 marca 2021 r., sygn. II SA/Ke 1074/20

Ochrona przyrody

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Miziołek, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.), Sędzia WSA Agnieszka Banach, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 24 marca 2021 r. sprawy ze skargi Marty B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia 19 października 2020 r. znak: [...] w przedmiocie kary pieniężnej za usunięcie drzewa bez zezwolenia oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej jako Kolegium) utrzymało w mocy decyzję wydaną z upoważnienia Burmistrza Miasta i Gminy [...] z dnia [...] wymierzającą współwłaścicielce nieruchomości nr [...] obr. 10 m. [...] , administracyjną karę pieniężną w wysokości 3.700 zł za usunięcie bez zezwolenia jednego drzewa gatunku świerk kłujący z nieruchomości o nr ewid. 187.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia Kolegium przedstawiło następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

Wszczęcie postępowania nastąpiło w związku z pismem Komendy Powiatowej Policji w [...] informującym o wycięciu przez [...] , bez stosownego zezwolenia, drzewa z nieruchomości o nr [...] obr. 10 m. [...] . W trakcie oględzin na gruncie w dniu 21 lipca 2020r. stwierdzono, że na działce nr [...] obr. 10 m. [...] znajduje się pień ściętego drzewa na wysokości 25 cm od powierzchni z gatunku świerk kłujący. Ustalono, że drzewo to rosło w odległości 4,5m od wschodniej elewacji budynku mieszkalnego i ok. 1,5 m od ogrodzenia posesji oraz 5,7m od północno - wschodniego narożnika. Pozostałości po pniu nie wskazują na zmiany chorobowe, a na podstawie ilości słojów ustalono, że drzewo miało ok. 17 lat. Obwód pnia drzewa w miejscu ścięcia wynosił 82 cm, obwód pnia na wys. 5 cm od powierzchni ziemi 86 cm. Organ nadmienił, że w dniu oględzin [...] oświadczyła, że 30 maja 2020 r. dokonała wycięcia drzewa rosnącego po wschodniej stronie budynku mieszkalnego na działce nr [...] obr. 10 m. [...] . Wyjaśniła, że drzewo było znacznych rozmiarów, koroną przewyższało wysokość budynku, gałęzie były rozłożyste i sięgały okien znajdujących się na wschodniej elewacji budynku. Powodowało zacienienie pomieszczeń mieszkalnych i utrudniało egzystencję. Dodała, że przed dokonaniem wycinki zapoznała się z informacjami zamieszczonymi na stronach internetowych, a będąc w stanie braku koncentracji wynikającego ze stanu emocjonalnego związanego z sytuacją sąsiedzką nie zapoznała się precyzyjnie z przepisami regulującymi kwestie wycinki drzew i w tym stanie emocjonalnym zdecydowała o jego wycięciu. Do protokołu dołączono kserokopię karty informacyjnej leczenia ze [...]. Z kolei [...] oświadczyła do protokołu, iż podczas dokonywania wycinki drzewa zgłaszała [...] , że nie zgadza się na wycinkę tego drzewa, ponieważ uważa, że wycinkę należy dokonać zgodnie z obowiązującymi przepisami. Natomiast [...] oświadczyła, że jest właścicielką mieszkania nr 1 znajdującego się na parterze budynku mieszkalnego i potwierdza, że przedmiotowe drzewo stanowiło utrudnienie w normalnym funkcjonowaniu, zaciemniało pomieszczenia od strony wschodniej. W trakcie intensywnych opadów i wiatru igliwie i gałęzie sypały się na okna i parapet od strony wschodniej budynku. Zasłanianie okien przez gałęzie powodowało konieczność stosowania sztucznego oświetlenia przez cały dzień.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00