Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 stycznia 2021 r., sygn. II SA/Gd 522/20

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Górska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak po rozpoznaniu w dniu 5 stycznia 2021 r. w Gdańsku na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi T. W. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 29 kwietnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie nakazu wykonania określonych czynności oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga T. W. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 29 kwietnia 2020 r., nr [..], wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, działając z urzędu, w dniu 6 marca 2019 r. przeprowadził kontrolę utrzymania budynku mieszkalnego jednorodzinnego usytuowanego na działce nr [..] obręb [.] w R. przy ul. L., którego współwłaścicielem jest, jak ustalił, T. K. - W. Podczas kontroli tej, przeprowadzonej z udziałem skarżącej, organ ustalił, że stan techniczny przedmiotowego budynku jest nieodpowiedni i budzi wątpliwości organu nadzoru, gdyż: konstrukcja dachu - krokwie, słupy, deskowanie - są silnie zawilgocone, noszą ślady grzyba; dach dwuspadowy kryty papą - posiada liczne ubytki papy na obu połaciach; opierzenie - rynny - nie mają pasów nadrynnowych, nie mają rynien od strony południowej i północnej; na ścianach zewnętrznych od strony północnej widoczne są ubytki muru, występują zlasowane pustaki żużlobetonowe i z betonu komórkowego; kominy ponad dachem nadają się do przemurowania; wewnątrz budynku na parterze, części zamieszkałej przez skarżącą, występuje silne zawilgocenie ścian w 3 pokojach, kuchni i łazience; brak jest wentylacji we wszystkich pomieszczeniach; nieodpowiedni jest stan techniczny okien zespolonych (drewnianych). Ponadto, organ ustalił, że budynek wyposażony jest w instalację elektryczną, wodociągową z sieci, kanalizacyjną z sieci, gaz sieciowy (kuchenka gazowa), ogrzewanie etażowe (paliwo stałe - węgiel) a poddasze budynku jest nieużytkowane. Według oświadczenia skarżącej pierwotny budynek mieszkalny jednorodzinny był budynkiem parterowym, który został wzniesiony w latach 60. XX wieku jako samowola budowlana. Po jego zalegalizowaniu, Naczelnik Miasta udzielił w 1976 r. pozwolenia na jego rozbudowę od strony południowej o 2 pokoje i korytarz, zaś w 1979 r. udzielił pozwolenia na budowę poddasza. Podczas kontroli skarżąca przedłożyła odpis aktu zgonu (tłumaczony z języka [..]) J. P., drugiej współwłaścicielki nieruchomości, która zmarła w kwietniu 1988 r. w T. Skarżąca podpisała protokół kontroli bez dodatkowych uwag.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00