Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 grudnia 2020 r., sygn. VII SA/Wa 1291/20

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Paweł Groński, Sędziowie sędzia WSA Jolanta Augustyniak-Pęczkowska, sędzia WSA Tomasz Janeczko (spr.), po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi [...] spółka jawna [...] sp. z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w [...] na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2020 r. znak [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz [...] spółka jawna [...] sp. z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w [...] kwotę 697 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] kwietnia 2020 r., znak: [...] Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej: "GINB", "organ II instancji", "organ odwoławczy"), na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r., poz. 256 ze zm., dalej: "k.p.a."), po rozpatrzeniu odwołania [...] Spółka jawna [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] (dalej: "skarżąca", "spółka") od decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej: "organ I instancji", "WINB") z dnia [...] listopada 2019 r., nr [...], odmawiającej stwierdzenia nieważności decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w powiecie [...] z dnia [...] marca 2018 r., nr [...], nakazującej wykonanie określonych robót budowlanych, utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji.

Decyzja organu II instancji zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w powiecie [...] po otrzymaniu informacji od T. M. dotyczącej katastrofy części budynku zlokalizowanego w [...] przy ul. [...], przeprowadził 6 lutego 2017 roku kontrolę stanu technicznego przedmiotowego budynku. Organ powiatowy ustalił wówczas, że uszkodzeniu uległ fragment ściany osłonowej elewacji wschodniej budynku od strony kanału doprowadzającego wodę do elektrowni wodnej na powierzchni około 6,0 m2, w miejscu wylotu kanalizacji deszczowej. Uszkodzona część znajdowała się w zwierciadle wody. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego ustalono, że właścicielem nieruchomości jest [...] Spółka jawna [...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...]. Podczas oględzin w dniu 22 lutego 2017 roku, w elewacji budynku od strony kanału wodnego stwierdzono uszkodzenie ściany w miejscu wylotu kanalizacji deszczowej na powierzchni około 4,5 m2, które polegało na zawaleniu się zewnętrznej warstwy kamiennej muru. W dniu oględzin brak było możliwości stwierdzenia, jakie uszkodzenia występują poniżej poziomu lustra wody. Stwierdzono zawilgocenie ściany, spękania w elewacji budynku (przy stropodachu i oknie) od strony kanału wodnego oraz miejscowe ubytki w tynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00