Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 22 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Ol 730/20
Nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędziowie sędzia WSA Adam Matuszak sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Wojewody z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie odszkodowania za nieruchomość oddala skargę.
Uzasadnienie
Specjalna Strefa Ekonomiczna (dalej jako "SSE S.A.", "Spółka" lub skarżąca), działając na podstawie art. 98 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 65 ze zm., dalej jako "u.g.n."), wystąpiła do Starosty z wnioskiem z dnia 10.05.2019 r. o ustalenie i wypłatę odszkodowania za działki przejęte pod drogi gminne, które przeszły na własność Gminy w wyniku podziałów nieruchomości dokonanych na wniosek właściciela.
Starosta A, powołując się na art. 98 ust. 1 i 3 oraz art. 129 ust. 5 u.g.n. decyzją z dnia "[...]" orzekł o odmowie ustalenia odszkodowania za nieruchomość położoną w obrębie A, gmina A, oznaczoną w ewidencji jako działki nr: "[...]" (prawidłowy numer "[...]" wydzielonej na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej Starosty z dnia "[...]". W uzasadnieniu swojej decyzji Starosta wskazał, że z treści decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej Starosty A nie wynika, aby działki te zostały wydzielone pod drogi publiczne i przeszły z mocy prawa na rzecz podmiotu publicznoprawnego - Gminy, lecz nadal pozostają we własności wnioskodawcy, co potwierdzają wpisy w ewidencji gruntów i budynków oraz zapisy w księdze wieczystej.
Od powyższej decyzji odwołanie złożyła "SSE S.A., zarzucając:
-naruszenie prawa materialnego: tj. art. 98 ust. 3 u.g.n. poprzez jego błędną wykładnię i przyjęcie, że warunkiem ustalenia odszkodowania na rzecz właściciela za grunt wydzielony pod drogę publiczną jest uznanie, iż konkretna działka gruntu została przejęta pod drogę publiczną, przy czym musi to jednoznacznie wynikać z treści decyzji podziałowej, podczas gdy postanowienia decyzji w sprawie podziału nieruchomości dotyczące przejścia prawa własności nie mają żadnego znaczenia w świetle regulacji art. 98 ust. 1 u.g.n., gdyż przejście prawa własności nie dokonuje się z mocy decyzji w sprawie podziału, ale z mocy prawa,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right