Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 2 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Gl 850/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski (spr.), Sędzia WSA Artur Żurawik, , , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 2 grudnia 2020r. sprawy ze skargi J. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Burmistrz Miasta M. decyzją z dnia [...] r. nr [...], po rozpatrzeniu wniosku J. F. z dnia 3 marca 2020 r. przyznał jej świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym synem w kwocie 1830 zł miesięcznie na okres od 1 marca 2020 r. do 31 lipca 2021 r.

Od powyższej decyzji, z zachowaniem terminu ustawowego, odwołanie wniosła strona, wyrażając niezadowolenie z otrzymanego rozstrzygnięcia organu pierwszej instancji. Strona w odwołaniu wyraziła oczekiwanie przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego także na okres od 3 lipca 2018 r, do 29 lutego 2020 r.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach zaskarżoną decyzją utrzymało rozstrzygnięcie organu I instancji w mocy. Wskazało, że z akt sprawy wynika, iż na podstawie orzeczenia Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w R. z dnia [...] r, syn strony został zaliczony do osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawność datuje się od [...] r. Orzeczenie wydano do dnia [...] r. Z treści tego orzeczenia wynikało, że syn skarżącej wymaga konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, natomiast nie wymaga konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Orzeczenie powyższe zostało następnie utrzymane w mocy przez Wojewódzki Zespól do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Śląskim. Ostatecznie Sąd Rejonowy w T. wyrokiem z dnia [...] r. (prawomocnym od dnia [...] r) zmienił zaskarżone orzeczenie Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Śląskim w Katowicach i poprzedzającego go orzeczenie Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w R. z dnia [...] r. w ten sposób, że ustala się, iż w stosunku do małoletniego syna strony istnieję konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczona możliwością samodzielnej egzystencji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00