Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 grudnia 2020 r., sygn. III SA/Gd 804/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Hyla Sędziowie: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 10 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi J. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 27 maja 2020 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Gminy z dnia 28 lutego 2020 r. nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego J. G. kwotę 480 ( czterysta osiemdziesiąt ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 28 lutego 2020 r. Burmistrz Gminy, działając na podstawie art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity Dz.U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.) - dalej jako "ustawa", odmówił przyznania J. G. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną żoną J. G.

Organ wskazał, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje wnioskodawcy ze względu na niespełnienie kryterium zawartego w art. 17 ust. 1b ustawy, tj. wieku powstania niepełnosprawności J. G..

Decyzją z dnia 27 maja 2020 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4, ust. 1a i ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

Organ odwoławczy wskazał, że z materiału dowodowego sprawy wynika, iż skarżący sprawuje opiekę nad żoną - J. G., urodzoną w 1965 r., która ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności. Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od dnia 16 grudnia 2015 r., natomiast niepełnosprawność istnieje od dnia 26 października 2015 r.

W ocenie Kolegium w niniejszej sprawie bezsporne jest, że J. G. jest osobą niepełnosprawną w znacznym stopniu, wymaga stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, jest niezdolna do zatrudnienia. Mąż - J. G. opiekuje się żoną. dba o codzienną higienę, wykonuje masaże, oklepywania, pomaga w ubieraniu, podaje leki, robi zakupy, przygotowuje i podaje posiłki, sprząta, załatwia sprawy urzędowe, pomaga w załatwianiu wizyt lekarskich, realizuje recepty. Skarżący pracował do kwietnia 2016 r. Zrezygnował z pracy z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad żoną i z tego tytułu pobiera specjalny zasiłek opiekuńczy. W aktach sprawy znajduje się oświadczenie skarżącego z dnia 12 lutego 2020 r., że z dniem przyznania mu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego zrzeknie się prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00