Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 24 listopada 2020 r., sygn. II SA/Ol 701/20

Inspekcja sanitarna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora (spr.) Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 24 listopada 2020 r. sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę. WSA/wyr.1a - sentencja wyroku (tryb uproszczony)

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że w dniu 18 marca 2019 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (dalej jako: "organ I instancji) zawiadomił spółkę A (dalej jako: "skarżąca", "spółka") o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w związku ze zgłoszeniem przez "[...]"- lekarza ortopedę-traumatologa - podejrzenia choroby zawodowej u D. B. (dalej jako: "uczestnik") - przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego wywołane sposobem wykonywania pracy - zespół cieśni w obrębie nadgarstka.

W toku postępowania organ I instancji przeprowadził ocenę narażenia zawodowego. Ustalił, że uczestnik pracował w następujących zakładach:

- w okresie od 22.08.1996 r. do 31.08.1998 r. w "[...]" na stanowisku ładowacza (zakład zlikwidowany);

- w okresie od 1.09.1998 r. do 30.04.2002 r. w "[...]" na stanowisku ładowacza (zakład zlikwidowany);

- w okresie od 1.05.2002 r. do 28.02.2006 r. w "[...]" na stanowisku ładowacza (zakład zlikwidowany);

- w okresie od 1.11.2006 r. do 31.01.2007 r. w spółce A Ferma Indyków Reprodukcyjnych w miejscowości Z. na stanowisku pracownika fermy;

- w okresie od 1.02.2007 r. do chwili obecnej w spółce A Ferma Indyków Reprodukcyjnych na stanowisku pracownika fermy.

Organ I instancji ustalił, że w poprzednich zakładach pracy skarżący wykonywał ręcznie rozładunek i załadunek skrzynek na samochody ciężarowe. Natomiast na fermie indyków uczestnik zajmował się: opieką nad ptakami (m.in. karmieniem, pojeniem, ścieleniem gniazd i boksów); rozładowywaniem ptaków dostarczonych na fermę oraz załadunkiem ptaków wywożonych do uboju; rozładunkiem dostarczonych na fermę środków produkcji; zbiorem jaj, segregacją i ich selekcją; brał udział w procesie sztucznej inseminacji. Praca uczestnika polegała na ręcznym wypychaniu ręką lewą lub prawą indyczek z gniazd w celu zbioru jaj. Liczba zbiorów w ciągu 12 h, wynosi 8-9. Zbiór jaj trwa od 40-50 minut. Po połowie produkcji liczba zbiorów wynosi 8 i trwa od 40-45 minut. W tym samym czasie zebranych zostaje od 80 do 180 sztuk jaj. Podczas zmiany roboczej w godzinach od 6:30 do 16:00 pracownik wykonuje 5 zbiorów,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00