Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 17 listopada 2020 r., sygn. I SA/Łd 426/20

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Kowalski Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędzia WSA Agnieszka Krawczyk (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 17 listopada 2020 r. sprawy ze skargi Gminy W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 lipca 2020 roku znak 0113-KDIPT1-1.4012.351.2020.2.ŻR UNP: 1035091 w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej Gminy W. kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 4 maja 2020 r., uzupełnionym pismem z dnia 24 czerwca 2020 r. Gmina W. (dalej: skarżąca) zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS, organ) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie: opodatkowania podatkiem od towarów i usług dofinansowania otrzymanego na realizację zadania pod nazwą "Usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy W. w 2020 roku" oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z realizacją ww. zadania.

Opisując zdarzenie przyszłe skarżąca wskazała, że planuje realizację ww. zadania w 2020 r. terenie Gminy W.. W związku z powyższym nabędzie usługi od wyspecjalizowanej firmy, za co otrzyma faktury VAT z wykazanym podatkiem naliczonym. W celu realizacji powyższego zadania skarżąca ubiega się o dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Ł. (dalej: WFOŚiGW) do wysokości 90% wydatków kwalifikowanych przedsięwzięcia, w pozostałym zakresie finansując je ze środków własnych. Jak wynika ze sposobu realizacji analogicznych projektów w latach poprzednich, skarżąca będzie zobowiązana rozliczyć się z otrzymanych środków finansowych po zrealizowaniu całości projektu. W przypadku niezrealizowania zadania skarżąca nie będzie zobowiązana do zwrotu żadnych środków finansowych, z uwagi na fakt, że WFOŚiGW dokona wypłaty dofinansowania dopiero po zakończeniu realizacji zadania. Uczestnicy projektu nie będą wnosili na rzecz gminy jakichkolwiek wpłat z tytułu realizacji zadania. Z otrzymanego dofinansowania skarżąca będzie pokrywała wydatki związane z demontażem, zebraniem, załadunkiem, przygotowaniem do transportu oraz transportem, a także unieszkodliwieniem wyrobów zawierających azbest z nieruchomości znajdujących się na jej terenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00