Wyrok WSA w Łodzi z dnia 12 listopada 2020 r., sygn. I SA/Łd 434/20
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Kasprzak (spr.), Sędzia NSA Bogusław Klimowicz, , po rozpoznaniu w dniu 12 listopada 2020 roku na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Muzeum A w Ł. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. działającego z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów (obecnie: Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
W zaskarżonej interpretacji z dnia 6 lutego 2017 r. Dyrektor Izby Skarbowej, w Ł., działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdził, że stanowisko przedstawione we wniosku A w Ł. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku stosowania art. 86 ust. 2a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.) dalej jako: ustawa o VAT, jest nieprawidłowe.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca, A w Ł. (A) jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Miasto Ł.. Wnioskodawca jest wpisany do rejestru instytucji kultury pod numerem [...]. Statut A został nadany uchwałą nr LXI/1175/09 Rady Miejskiej w Ł. z dnia 8 sierpnia 2009 r. Wnioskodawca jest podatnikiem i płatnikiem podatku VAT. W latach poprzednich oraz w roku bieżącym A dokonywało odliczenia 100% podatku VAT naliczonego od nabycia towarów i usług. Przychody własne wnioskodawcy i sprzedaż zbiorowych biletów wstępu i wydawnictw są opodatkowane. Zgodnie z § 12 ust. 2 statutu A "wstęp do muzeum jest bezpłatny". Przedmiotem działalności A jest gromadzenie, przechowywanie, konserwowanie, udostępnianie dóbr kultury w zakresie historii ruchów niepodległościowych oraz martyrologii, prowadzenie badań naukowych i działalności oświatowej. O bezpłatnym indywidualnym wstępie do A decyzja została podjęta przez Radę Miejską (uchwała nr LXI/1175/09), do której załącznikiem jest statut A. Bezpłatność wstępu ma promować dziedzictwo kulturowe oraz edukację historyczną. Koszty związane z nieodpłatnym wstępem stanowią koszt uzyskania przychodu.