Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 listopada 2020 r., sygn. II SA/Łd 312/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Magdalena Sieniuć Asesor WSA Anna Dębowska po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi B. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta i Gminy D. z dnia [...] r. znak: [...]. dc

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S., po rozpatrzeniu odwołania B. B., utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy D. z [...] r., znak: [...], w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Jak wynika z akt sprawy decyzją z [...] r. Burmistrz Miasta i Gminy D. odmówił B. B. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na Ł. B., argumentując że w oparciu o zaświadczenie ZUS oraz oświadczenie strony z 18 listopada 2019 r. stwierdzono, że B. B. posiada prawo do emerytury z ZUS od 1 stycznia 1991 r. i nadal pobiera to świadczenie. Z tego też względu zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury.

W odwołaniu od tej decyzji B. B. wniosła o jej zmianę i przyznanie prawa do świadczenia wyrównawczego między otrzymywaną emeryturą, a wysokością świadczenia pielęgnacyjnego. Podkreśliła, że syn Ł.B. posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz decyzję ZUS zaliczającą go do pierwszej grupy inwalidzkiej. Jej zdaniem, pozbawienie osób na emeryturze prawa do świadczenia pielęgnacyjnego narusza zasadę równego traktowania opiekunów osób niepełnosprawnych. Zdaniem strony bardzo niska emerytura wypracowana przy bardzo chorym dziecku, w odniesieniu do wysokiego świadczenia pielęgnacyjnego, które otrzymują rodzice niepełnosprawnych dzieci, stawia ją w kategorii osób pokrzywdzonych. Zaznaczyła, że jej syn wymaga takich samych obowiązków i kosztów związanych ze sprawowaniem nad nim opieki jak inne niepełnosprawne dzieci, na które młodzi rodzice otrzymują dużo wyższe świadczenie pielęgnacyjne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00