Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 listopada 2020 r., sygn. II SA/Lu 444/20

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Grymuza Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz (sprawozdawca) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 30 listopada 2020 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z dnia [...] kwietnia 2020 r., znak: [...], w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 19 września 2018 r., na wniosek Wójta Gminy [...], upoważnieni pracownicy Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. (dalej: PINB) przeprowadzili kontrolę robót budowlanych wykonanych na działce nr ewid. [...] położonej w miejscowości L., w gminie D. K., stanowiącej własność Parafii [...] przy ul. [...] w L. (dalej: Parafia). W trakcie kontroli stwierdzono, że na działce tej został zrealizowany zbiornik ziemny, który powstał poprzez wykonanie regularnego, zbliżonego do kształtu prostokąta zagłębienia w ziemi, otoczonego od poziomu terenu nasypem z drobnego kruszywa (piasek, żwir) przemieszanego z ziemią. Zbocza zagłębienia ziemnego wraz z otaczającym nasypem zostały wyprofilowane ze spadkiem w sposób zapobiegający osuwaniu się ziemnej skarpy do wewnątrz zbiornika, jak również na zewnątrz. Dno zbiornika i ścian wyłożono folią czarną z PVC. W koronę nasypu ziemnego, na całym obwodzie zbiornika, wbudowano betonowe słupki ogrodzeniowe o przekroju 0,08 x 0,07 m i wysokości 1,55-1,60 m do których przymocowano stalową siatkę ogrodzeniową, uniemożliwiającą dostęp do zbiornika. Ustalono również, że obwód rzutu poziomego ogrodzenia zbliżony jest kształtem do prostokąta o wymiarach 45,00 x 103,65 m ze ściętymi narożnikami długości 5,00-8,00 m. Szerokość nasypu ziemnego w koronie jest zróżnicowana i wynosi około 2,90-3,40 m.

W toku kontroli stwierdzono ponadto, że przy ogrodzeniu widoczne są zamontowane i wpuszczone w nasyp dwie rury z PVC zakończone wylotem przy dnie zbiornika. Od strony korony skarpy, rury zaopatrzone zostały w uchwyty i zakucia umożliwiające szczelny montaż przewodów i rur np. z wozów asenizacyjnych. Przy skarpach zewnętrznych zbiornika w miejscu usytuowania wlotów rur wykonany został dodatkowy nasyp z kruszywa kamiennego wymieszanego z ziemią o długości około 45 m i szerokości około 6,50 m ukształtowany ze spadkiem podłużnym w kierunku naturalnego poziomu terenu, stanowiący dojazd do korony zbiornika na wysokość ok. 1,90 m mierząc od naturalnego poziomu terenu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00