Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 17 listopada 2020 r., sygn. II SA/Bk 660/20
Inwestor wywodzący prawo do dysponowania nieruchomością z przysługującej mu służebności przesyłu, w razie powzięcia przez organ wątpliwości co do zakresu tego ograniczonego prawa rzeczowego, powinien wykazać na etapie zatwierdzania projektu budowlanego i udzielania pozwolenia na budowę, że zrealizuje inwestycję na obszarze pokrywającym się z ustanowioną służebnością, nie przekraczając jej granic.
Teza urzędowa
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Roleder (spr.), sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, , po rozpoznaniu w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 listopada 2020 r. sprawy ze skargi P. SA w L. na decyzję Wojewody P. z dnia [...] lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę we wznowionym postępowaniu oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] maja 2017 r. nr 581 Starosta Powiatu B. (dalej: "Starosta") zatwierdził projekt budowlany i udzielił P. S.A. w Lublinie (dalej: "inwestor") pozwolenia na budowę kablowej linii SN-15kV i stacji transformatorowej kontenerowej, zlokalizowanych na działkach nr [...], [...], [...] i [...], położonych w obrębie ewidencyjnym S., gmina S.. Decyzja ta stała się ostateczna dnia 27 maja 2017 r.
Wnioskiem z dnia 28 marca 2019 r., doprecyzowanym pismem z dnia 7 maja 2019 r., A.S. - będąca właścicielką działek nr [...] i [...], zwróciła się do Starosty o wznowienie, na podstawie art. 145 § 1 pkt 5 k.p.a., postępowania administracyjnego zakończonego wydaniem ww. decyzji. Podała, że na potrzeby budowy sieci elektroenergetycznej, na ww. działkach została ustanowiona w dniu [...] listopada 2015 r. (akt notarialny rep. A nr 9927/2015) służebność przesyłu o łącznej powierzchni 49 m2 (tj. obejmująca obszar o wymiarach 7 m x 2 m na działce nr [...] oraz obszar o wymiarach 7 m x 5 m na działce nr [...]) - wedle przebiegu uwidocznionego na załączniku graficznym, stanowiącym integralną część aktu notarialnego, którego kopię wnioskodawczyni przedłożyła wraz z wnioskiem. Wskazała, że podczas przeprowadzonych w dniu 7 marca 2019 r. pomiarów na potrzeby budowy planowanego ogrodzenia działki nr [...] okazało się, że stacja transformatorowa o szerokości 3,21 m, została zlokalizowana w odległości 4 m od granicy działki, a zatem niezgodnie z ustanowioną służebnością przesyłu, bowiem wykracza ona nie tylko poza obszar przeznaczony na jej lokalizację, ale również poza całkowity obszar służebności. Powołując się na zapisy aktu notarialnego wnioskodawczyni wskazała również, że na terenie objętym służebnością przesyłu powinny znajdować się linie kablowe wraz z wejściami i wyjściami, a także uziemienie stacji transformatorowej, które jednak zostało w części zlokalizowane poza obszarem służebności, podobnie jak utwardzenie terenu wokół stacji w postaci dwóch rzędów płytek chodnikowych. Na potwierdzenie powyższego wnioskodawczyni dokonała w dniu 14 marca 2019 r. wglądu do projektu zagospodarowania terenu - co umożliwiono jej w siedzibie białostockiego oddziału inwestora, sporządzając wówczas zdjęcia dokumentacji projektowej, które złożyła do akt wraz z pismem z dnia 7 maja 2019 r. Wnioskodawczyni wskazała, że wskutek wadliwej lokalizacji ww. obiektów infrastruktury technicznej, w chwili wydania decyzji z dnia [...] maja 2017 r. inwestor nie posiadał prawa dysponowania terenem na cele budowlane dla części inwestycji.