Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 października 2020 r., sygn. II SA/Wa 662/20
Policja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Antoniuk (spr.), Sędzia WSA Ewa Kwiecińska, Asesor WSA Joanna Kruszewska-Grońska, , Protokolant referent stażysta Aneta Kardas, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 października 2020 r. sprawy ze skargi M.P. na orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych z dnia [...] listopada 2019 r. nr: [...] w przedmiocie zdolności do służby oddala skargę
Uzasadnienie
Centralna Komisja Lekarska (CKL) orzeczeniem z [...] listopada 2019 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania M.P., utrzymała w mocy orzeczenie [...] Rejonowej Komisji Lekarskiej (RKL) w [...] z [...] października 2019 r. nr [...] stwierdzające u funkcjonariusza: 1) dyskopatię L5-S1 bez objawów podrażnieniowych w aktualnym badaniu neurologicznym - § 64 p. 2, r. 5, kat. B załącznika do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 października 2018 r. w sprawie wykazu chorób i ułomności wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Staży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 2035), 2) niedoczynność tarczycy po przebytej strumectomii - § 78 p. 3, r. 5 kat. B załącznika do rozporządzenia, 3) chorobę z [...] - § 109 p. 1, r. 5, kat. A załącznika do rozporządzenia, uznając go za zdolnego do służby z ograniczeniem, zdolnego do pełnienia służby na zajmowanym stanowisku - kat. B.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia CKL wskazała, że Komendant Wojewódzki Policji w [...] pismem z [...] sierpnia 2018 r. skierował M. P. na badania w celu ustalenia zdolności stanu zdrowia oraz zdolności fizycznej i psychicznej funkcjonariusza do służby, jak również związku poszczególnych chorób ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby.
RKL w [...] orzeczeniem z [...] października 2018 r. nr [...]stwierdziła u funkcjonariusza: 1) zespół bólowy kręgosłupa L-S w przebiegu dyskopatii L5-S1 z prawostronnym zespołem korzeniowym bez upośledzenia sprawności (M 51.1) - § 73 p. 1, 2) boreliozę (A 69.2) - § 109 p. 1, 3) niedoczynność tarczycy po przebytej strumectomii - 2009 (E 89.0) - § 70 p. 3, 4) neurastenię nieznacznie upośledzającą zdolności adaptacyjne (F 48) - § 78 p. 1 uznając go za zdolnego do służby z ograniczeniem i zdolnego do służby na zajmowanym stanowisku - kat. B. Komisja ustaliła, że z powodu zaostrzenia dolegliwości kręgosłupa M. P. był leczony w Oddziale Neurologii WSZ w [...] od [...] września 2013 r. do [...] września 2013 r. z rozpoznaniem zespołu bólowego kręgosłupa lędźwiowego. Podejrzenie dyskopatii L5-S1. Leczy się w Poradni Neurologicznej i Rehabilitacyjnej. W badaniu MR kręgosłupa L/S z [...] maja 2014 r. stwierdzono wypuklinę na poziomie L5-S1. Ponadto funkcjonariusz pozostaje pod kontrolą Poradni Chorób Zakaźnych z powodu boreliozy od marca 2018 r., hospitalizowany w Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym w [...] od [...] maja 2018 r. do [...] maja 2018 r. z rozpoznaniem choroba z [...]. Artropia towarzysząca innym określonym chorobom sklasyfikowanym gdzie indziej. Konsultujący specjalista chorób zakaźnych [...] lipca 2018 r. rozpoznał chorobę z [...]. Wykonane badania serologiczne sugerują infekcję wcześniejszą. Funkcjonariusz w 2009 r. przebył strumectomię. Od tego okresu leczony substytucyjnie. Pozostaje pod kontrolą Poradni Endokrynologicznej. Nie był dotychczas leczony psychiatrycznie. Zgłaszał wzmożoną pobudliwość nerwową. Konsultujący psychiatra [...] września 2018 r. stwierdził, że aktualnie funkcjonariusz nie wymaga leczenia farmakologicznego. Rozpoznał neurastenię nieznacznie upośledzającą zdolności adaptacyjne. Komisja podała, że rozpoznane schorzenia i warunki służby opisane w charakterystyce z jej przebiegu nie spełniają wymogów załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 września 2005 r. w sprawie wykazu schorzeń i chorób pozostających w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby w Policji, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1723). Związek ze służbą istnieje do chorób nr 1, 4 w punkcie rozpoznania w oparciu o p. 2,11 załącznika nr 2 powyższego rozporządzenia.