Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 27 października 2020 r., sygn. II SA/Ol 647/20
Gry losowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Piotr Chybicki (spr.) Sędziowie sędzia WSA Marzenna Glabas sędzia WSA Adam Matuszak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 27 października 2020 r. sprawy ze skargi Spółki A. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie kary z tytułu urządzania gier hazardowych oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia "[...]" Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego, działając na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 1, ust. 4 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 847) zwanej dalej: "u.g.h.", nałożył na Spółkę A (dalej jako: "spółka", "skarżąca") karę pieniężną w wysokości 200 000 zł z tytułu urządzania gier na dwóch automatach: "[...]", bez wymaganej koncesji.
W uzasadnieniu organ wskazał, że w dniu 9 lutego 2017 r. funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej przeprowadzili czynności kontrolne w lokalu przy "[...]" w "[...]", podczas których ujawnili powyższe automaty, których ogólne cechy konstrukcyjne oraz wygląd zewnętrzny wskazywał, że mogą być automatami do urządzania gier hazardowych w rozumieniu przepisów u.g.h. Na automatach nie stwierdzono poświadczenia rejestracji ani innych oznaczeń mogących świadczyć o ich legalności. Nie udało się (brak zasilania) przeprowadzić eksperymentu procesowego, polegającego na odtworzeniu przebiegu dostępnych na nich gier. W trakcie postępowania karno-skarbowego został powołany biegły celem zbadania przedmiotowych automatów do gier. W dniu 14 kwietnia 2018 r. biegły sporządził opinię dotyczącą przedmiotowych automatów w oparciu o ich badania.
W wydanej opinii stwierdził, że gry na badanych automatach są realizowane na urządzeniach komputerowych oraz w celach komercyjnych (wymagają wniesienia opłaty), są grami komercyjnymi (pozwalają na realizację wypłat wygranych bezpośrednio monetami oraz pośrednio wypłacanych poza automatami - przez obsługę), jest możliwe prowadzenie kolejnych gier za wygrane uzyskane w poprzednich grach, oferowane gry mają charakter losowy (wynik każdej pojedynczej gry zależy od przypadku). W toku postępowania organ I instancji ustalił, że Spółka nie posiadała stosownego zezwolenia, zarówno na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych jak i zezwolenia na prowadzenie kasyna gry. Mając powyższe na uwadze organ I instancji wymierzył karę pieniężną w wysokości 200 000 zł z tytułu urządzania gier na przedmiotowych automatach.