Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 września 2020 r., sygn. II SA/Wa 2702/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Borowiecki, Sędzia WSA Łukasz Krzycki (spr.), Sędzia WSA Janusz Walawski, Protokolant referent stażysta Aneta Kardas po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 września 2020 r. sprawy ze skargi H. C. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] października 2019 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz skarżącej H. C. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżonym aktem - wobec treści art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz.U. z 2019 r. poz. 288 ze zm.), zwanej dalej "ustawą zaopatrzeniową", w zw. z art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018 r., poz. 2096 ze zm.), zwanej dalej "K.p.a." - odmówiono wyłączenia stosowania wobec p. H. C., zwanej dalej "Wnioskodawcą", art. 15c, 22a i 24a ustawy zaopatrzeniowej.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji przywołano następujące okoliczności faktyczne i prawne uwarunkowania sprawy:

- Wnioskodawca - pismem z [...] czerwca 2017 r. - wystąpił o zastosowanie wobec niego art. 8a ustawy zaopatrzeniowej; w uzasadnieniu wniosku wskazał, że służbę w [...] rozpoczął [...] stycznia 1976 r. - jako [...] w Komendzie Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w [...]; następnie - z dniem [...] listopada 1979 r. - przeniesiono go służbowo do Wydziału [...] Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w [...]; pracował tam jako [...] do [...] grudnia 1981 r.; przez kolejne 11 lat pełnił służbę na stanowisku [...] Wydziału [...] Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w [...]; od [...] lutego 1992 r. zajmował stanowisko [...] Komendy Wojewódzkiej Policji w [...]; w okresie służby w Policji rzetelnie wykonywał powierzone obowiązki; świadczą o tym przyznawane mu wielokrotnie nagrody pieniężne, odznaczenia oraz awanse w stopniu i stanowisku służbowym; podczas służby nie był karany dyscyplinarnie, ani nie dopuścił się naruszenia prawa; służbę w Policji pełnił z poświęceniem oraz narażeniem życia i zdrowia; potwierdza to fakt, że komisja lekarska uznała go za inwalidę II grupy wskazując, że inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą; w trakcie 2-letniego okresu służby w [...], zajmując stanowisko [...], Wnioskodawca nie prowadził działalności skierowanej przeciwko wolnościowym dążeniom narodu polskiego,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00