Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 24 września 2020 r., sygn. II SA/Sz 226/20

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Stefan Kłosowski, Sędzia WSA Arkadiusz Windak Protokolant starszy sekretarz sądowy Alicja Poznańska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 września 2020 r. sprawy ze skargi M. Ł. na rozkaz personalny Komendanta Policji z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę.

Uzasadnienie

1. Rozkazem personalnym z dnia [...] grudnia 2019 r., nr [...] wydanym na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 7 w związku z art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2019 r., poz. 161 ze zm.) Komendant Miejski Policji w S. (przywoływany dalej jako: "Organ pierwszej instancji") zwolnił ze służby M. Ł. (przywoływany dalej jako: "Strona" lub "Skarżący") z dniem [...] grudnia 2019 r.

Organ pierwszej instancji wskazał, że Skarżący nie pełnił służby z powodu choroby, nieprzerwanie od [...] listopada 2018 r. Ostatnie zwolnienie lekarskie Skarżący przedstawił za okres od dnia [...] listopada 2019 r. do dnia [...] stycznia 2020 r. Absencja przekracza okres 12 miesięcy. W ocenie Organu zatem zaistniały przesłanki zwolnienia Skarżącego ze służby z art. 41 ust. 2 pkt 7 ustawy o Policji. Organ wskazał, że przed podjęciem rozstrzygnięcia rozważył wnikliwie czy pozostawić Skarżącego w służbie. Argumentował, że Strona z uwagi na stan zdrowia wykazuje zupełny brak dyspozycyjności, który niezależnie od przyczyny, jest w oczywisty sposób sprzeczny z interesem służby. Nieobecność Skarżącego w służbie przez okres ponad 12 miesięcy, nawet w sytuacji, gdy nie jest zawiniona, wpływa negatywnie na przebieg i proces organizacji służby w macierzystej jednostce, co w konsekwencji godzi w bezpieczeństwo mieszkańców zamieszkałych na terenie miasta S.. Przy powszechnie znanej trudnej sytuacji kadrowej całej Policji oraz specyfice zadań nałożonych na tę formację, przedłużanie tego stanu rzeczy odbywałoby się z ewidentną szkodą dla służby.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00