Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 29 września 2020 r., sygn. II SA/Rz 554/20

Transport

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Stanisław Śliwa /spr./ Sędziowie WSA Paweł Zaborniak WSA Joanna Zdrzałka po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 września 2020 r. sprawy ze skargi A. sp. z o.o. na decyzję Komendanta Oddziału Straży Granicznej z dnia [...] marca 2020 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym - skargę oddala -

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] marca 2020 r. nr [...] Komendant [...] Oddziału Straży Granicznej w [...] uchylił w całości decyzję Komendanta Placówki Straży Granicznej w [...] z dnia [...] stycznia 2020 r. i nałożył na A. Sp. z o.o. z siedzibą w [...] karę pieniężną w wysokości 12.000 zł w związku z popełnionym naruszeniem z lp. 3.1 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r., poz. 2140 ze zm.), zwanej dalej "u.t.d." tj. wykonywaniem międzynarodowego przewozu drogowego bez posiadania w pojeździe wymaganego zezwolenia.

W dniu 30 grudnia 2019 r. funkcjonariusz Placówki Straży Granicznej w [...], w drogowym przejściu granicznym w [...] na kierunku wjazdowym do RP, dokonał kontroli autobusu marki Van Hool o nr rej. [...]. Do kontroli kierowcy okazali m.in. książkę formularzy jazdy INTERBUS nr [...] oraz wypis z licencji nr [...] dotyczącej międzynarodowego autobusowego i autokarowego zarobkowego przewozu osób (licencja ważna od 13 lutego 2018 r. do 12 lutego 2023 r.), należące do A. Sp. z o.o. z siedzibą w [...]. Z wymienionej książki wynikało, że na formularzu jazdy nr 04 zaznaczono krzyżykiem pozycję 4A "Przewozy przy drzwiach zamkniętych" oraz w pozycji 4C "Przewozy bez pasażerów "tam" i wszyscy pasażerowie są zabierani w tym samym miejscu i przewożeni do Państwa, w którym przewoźnik ma swoją siedzibę" wpisano państwo, w którym pasażerowie są zabierani, tj. Ukrainę, bez podania miejscowości. W pozycji 4C1 ww. formularza widniał jedynie wpis, iż grupę pasażerów utworzono z mocy umowy przewozu zawartej w dniu 30 grudnia 2019 r., a w pozycji 4C3 wskazano Czechy, dokąd pasażerowie zostali zaproszeni do podróży, jednakże bez podania nazwy miejsca. Przewoźnik nie załączył do ww. formularza jazdy listu zapraszającego do podróży lub jego fotokopii. Kolejno w pozycji 5 dotyczącej trasy i dziennych etapów widniała m.in. data 30 grudnia 2019 r., ze wskazaną trasą przejazdu z miejscowości Lwów na Ukrainie do miejscowości Kraków w Polsce. Ponadto w pozycji 6 ujęto listę pasażerów. Przesłuchani w charakterze świadków kierowcy zeznali, że w dniu 26 grudnia 2019 r. wykonywany był międzynarodowy regularny przewóz drogowy osób w relacji "Pilzno" (Czechy) - "Chersoń" (Ukraina). Protokoły ich przesłuchania zostały opatrzone adnotacją poczynioną przez kontrolerów, że kierowca odmówił podpisania protokołu z powodu "szef zabronił mi podpisywać". Jednocześnie obaj kierowcy nie zgłosili żadnych uwag ani zastrzeżeń do tych protokołów. Ponadto, na okoliczność wykonywanego w dniu kontroli międzynarodowego przewozu okazjonalnego osób przesłuchano losowo wybranych trzech podróżnych w charakterze świadków. Z zeznań podróżnych wynikło m.in., że jadą do Krakowa (Polska), a następnie do Pragi (Czechy). W planie wycieczki turystycznej było zwiedzanie oraz zatrzymanie się w hotelu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00