Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 września 2020 r., sygn. I SA/Gd 273/20
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Alicja Stępień (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Protokolant Asystent Sędziego Marta Kwietniewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 września 2020 r. sprawy ze skargi P. B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2012 rok oddala skargę
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 11 lipca 2017 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego (dalej w skrócie zwany Naczelnikiem lub organem pierwszej instancji) wszczął z urzędu wobec P.B. postępowanie podatkowe w sprawie rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2012 rok.
Decyzją z dnia 2 sierpnia 2018 r. Naczelnik określił P.B. zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2012 rok w kwocie 22.778 zł. Ustalenie dochodu z działalności gospodarczej w wysokości innej od zadeklarowanej jest przede wszystkim rezultatem uznania, że realizowana przez P.B. w 2012 r. sprzedaż nieruchomości dokonywana była w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Decyzją z dnia 9 listopada 2018 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej w skrócie zwany Dyrektorem lub organem odwoławczym) uchylił decyzję Naczelnika w całości i orzekł, że zobowiązanie P.B. w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2012 rok wynosi 22.655 zł.
Wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2019 r. wydanym w sprawie o sygn. akt I SA/Gd 170/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił decyzję Dyrektora z dnia 9 listopada 2018 r. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że materiał dowodowy zebrany w sprawie nie był wystarczający do uznania, że należy uznać skarżącego za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w odniesieniu do transakcji sprzedaży przedmiotowych działek.
W ocenie Sądu, wskazane przez organ okoliczności nie przesądzają, że skarżący podejmował takie działania wykraczające poza zwykły zarząd majątkiem prywatnym, że należy uznać, iż zachowywał się jak profesjonalny podmiot działający w zakresie obrotu nieruchomościami, a nie jak podmiot zarządzający własnym mieniem i kierujący się zasadami gospodarności. Zdaniem Sądu sama liczba i zakres transakcji sprzedaży, fakt, że przed sprzedażą podatnik dokonał podziału jednego z gruntów na działki, długość okresu, w jakim te transakcje następowały, jak i wysokość osiągniętych z nich przychodów, nie ma znaczenia dla przesądzenia, w jakim charakterze działa podatnik dokonujący sprzedaży gruntów, bowiem całość powyższych elementów może odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym podatnika.