Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 sierpnia 2020 r., sygn. I SA/Wa 479/20
Nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Wesołowska (spr.) Sędziowie: WSA Monika Sawa WSA Przemysław Żmich Protokolant referent stażysta Agnieszka Kołtuniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi J. U. i J. B. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] marca 1993 r., Wojewoda [...] (Wojewoda) działając na podstawie art. 18 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191, dalej "ustawa z 10 maja 1990 r.), stwierdził nabycie przez Gminę [...] (Gmina) z mocy prawa nieodpłatnie własności nieruchomości ozn. w ewidencji gruntów jako działki nr [...] o pow. [...] ha i nr [...] o pow. [...] ha, zabudowanych zakładem produkcyjnym, magazynami i warsztatami, będącymi w użytkowaniu [...], w jednostce ewidencyjnej [...], obrębie [...], uregulowanych w księdze wieczystej nr [...], opisanych w karcie inwentaryzacyjnej nr [...], stanowiącej integralną część powyższej decyzji (Nieruchomość).
Pismem z [...] grudnia 2019 r. J. U. i J. B. (Skarżące), wystąpiły z wnioskiem o stwierdzenie nieważności decyzji Wojewody z [...] marca 1993 r. wskazując że została ona wydana z rażącym naruszeniem :
- art. 10 § 1 k.p.a. w zw. z art. 40 § 1 k.p.a. w zw. z art. 109 § 1 poprzez brak doręczenia Skarżącym zaskarżonej decyzji pomimo, że Skarżące były uprzednio współwłaścicielkami nieruchomości objętych zaskarżoną decyzją, a z racji tego powinna im zostać doręczona zaskarżona decyzja ze względu na przysługujący im status strony postępowania, co w konsekwencji stanowi podstawę do stwierdzenia nieważności decyzji ze względu na rażące naruszenie prawa, o którym mowa w art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a.,