Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 20 sierpnia 2020 r., sygn. II SA/Rz 586/20

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Piotr Godlewski /spr./ Sędziowie WSA Marcin Kamiński WSA Paweł Zaborniak Protokolant specjalista Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi "A." S.A. w [...] na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] kwietnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej -skargę oddala-

Uzasadnienie

II SA/Rz 586/20

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi "A." S.A. z siedzibą w [...] jest decyzja Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (dalej: [...]) z [...] kwietnia 2020 r. nr [...] dot. stwierdzenia choroby zawodowej.

W następstwie dokonanego przez lekarza medycyny pracy zgłoszenia podejrzenia u M. S. choroby zawodowej z poz. 7/1 wykazu chorób zawodowych, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (dalej: [...]) wszczął postępowanie administracyjne, w toku którego sporządzono kartę oceny narażenia zawodowego i ustalono, że M. S. od [...] sierpnia 1982 r. zatrudniona jest w "A." S.A. w [...] na różnych stanowiskach i wykonywała pracę w narażeniu na liczne czynniki szkodliwe w środowisku pracy. Dostępne pomiary stężeń czynników szkodliwych nie obejmowały wszystkich stanowisk i wszystkich okresów pracy, jednak te dostępne wykazywały, co do zasady, szkodliwość o stężeniu krotności NDS <0,1.

Kartę oceny narażenia zawodowego wraz z protokołem z postępowania w sprawie choroby zawodowej z [...] lutego 2017 r. przekazano do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w [...], który w orzeczeniu lekarskim z [...] lutego 2020 r. nr [...] orzekł o rozpoznaniu u badanej choroby zawodowej z poz. 7/1. Przed wydaniem orzeczenia na wniosek WOMP zostało przeprowadzone badanie konsultacyjne w Instytucie Medycyny Pracy w [...]. Biegli WOMP w [...] stwierdzili, że analiza dokumentacji medycznej pacjentki wraz z oceną radiologiczną płuc (obraz mlecznej i matowej szyby) i cytologiczną popłuczyn oskrzelikowo - pęcherzykowych (limfocytoza) wskazuje na śródmiąższową chorobę płuc, która może odpowiadać AZPP. Charakterystyczny dla AZPP obraz kliniczny, rozwój choroby o podostrym przebiegu po rozpoczęciu zatrudnienia oraz częściowa regresja zmian w płucach po zaprzestaniu ekspozycji wraz z analizą narażenia zawodowego (ekspozycja na różnorodne czynniki chemiczne, w tym cyjanokarylany, ftalany, metale), dały podstawę do wnioskowania u badanej z wysokim prawdopodobieństwem o zawodowej etiologii zewnątrzpochodnego AZPP w postaci podostrej. W orzeczeniu stwierdzono ponadto, że egzogenne AZPP u osób dorosłych bardzo rzadko rozwija się w następstwie pozazawodowej ekspozycji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00