Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 lipca 2020 r., sygn. IV SA/Wa 3044/19
Lasy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Anna Sękowska, Sędziowie sędzia WSA Kaja Angerman, asesor WSA Paweł Dańczak (spr.), Protokolant st. sekr. sąd. Karolina Heman, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2020 r. sprawy ze skargi A. G. i A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] października 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uznania zastrzeżeń wniesionych do projektu uproszczonego planu urządzenia lasów 1. uchyla zaskarżoną decyzję i utrzymaną nią w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] sierpnia 2019 r., nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżących A. G. i A. G. solidarnie kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzją z [...] października 2019 r, nr [...], po rozpatrzeniu odwołania A. G. i A. G., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] utrzymało w mocy decyzję Starosty [...] z [...] sierpnia 2019 r., nr [...], w przedmiocie nieuznania zastrzeżeń do projektu uproszczonego planu urządzenia lasów miasta [...]., w zakresie dotyczącym ustaleń dla działek nr ew. [...] i [...], obręb[...].
Stan sprawy, według uzasadnień decyzji organów obu instancji, przedstawiał się następująco.
W związku z upływem ważności Uproszczonego Planu Urządzenia Lasów sporządzonego na lata 2009-2018 Starosta [...] zlecił opracowanie projektu uproszczonego planu urządzenia lasów dla miasta [...] na lata 2019-2028.
W dniu 23 października 2018 r. do Starostwa Powiatowego w [...] wpłynął wniosek Państwa A. i A. G. do projektu uproszczonego planu urządzenia lasów miasta [...], w zakresie dotyczącym ustaleń dla działek nr ew. [...] i [...], obręb [...]. W wyniku przeprowadzonego postępowania ustalono, że wnioskodawcy zwrócili się o nieobejmowanie ww. działek projektowaną dokumentacją urządzeniową, z uwagi na to, że są one usytuowane w terenie zurbanizowanym w otoczeniu działek budowlanych, nie mają charakteru lasu i położone są przy drodze powiatowej. Ponadto, w piśmie z 6 grudnia 2018 r. wskazali, że teren ww. działek nigdy nie był objęty gospodarką leśną i wygląda jak przysłowiowe "podwórko", służy mieszkańcom do jazdy kładami, jak również spotkaniom przy ogniskach. Z tego powodu właściciele byli zmuszani do sprzątania różnego rodzaju pozostałości (butelek, śmieci).