Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 lipca 2020 r., sygn. I SA/Gl 1543/19
Podatek dochodowy od osób prawnych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Kozłowska, Sędzia WSA Krzysztof Kandut (spr.), Asesor WSA Katarzyna Stuła-Marcela, Protokolant Katarzyna Czabaj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lipca 2020 r. sprawy ze skargi A S.A. w C. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją indywidualną z [...] r. nr [...] Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na podstawie art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm. - dalej zwana: O.p.), uznał za nieprawidłowe stanowisko: A S.A. w C. (dalej zwana: wnioskodawca, spółka, strona, skarżąca) przedstawione we wniosku z 12 czerwca 2019 r., uzupełnionym 6 sierpnia 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia: 1) czy odsetki od pożyczki zaciągniętej przez spółkę w celu nabycia akcji B w świetle przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2018 r. powinny być alokowane przez wnioskodawcę do przychodów i kosztów z działalności operacyjnej, tj. do przychodów i kosztów z innych źródeł niż z zysków kapitałowych, 2) czy powstałe różnice kursowe związane ze spłatą odsetek i kapitału od zaciągniętej pożyczki przez spółkę w celu nabycia akcji B w świetle przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2018 r. powinny być alokowane przez wnioskodawcę do przychodów i kosztów z działalności operacyjnej, tj. do przychodów i kosztów z innych źródeł niż z zysków kapitałowych.
We wniosku o interpretację strona przedstawiła następujący stan faktyczny:
Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce i polskim rezydentem podatkowym, należy do międzynarodowej grupy kapitałowej działającej w branży spożywczej - C. W 2009 r. nabyła [...] % akcji w spółce prawa belgijskiego (dalej: B), będącej spółką wyodrębnioną ze struktur dla celów zapewnienia odpowiedniego zarządzania płynnością finansową w C (obecnie B jest spółką prawa francuskiego). W momencie nabycia akcji w B spółka nie posiadała wystarczających środków finansowych i w związku z tym musiała pozyskać środki w drodze finansowania dłużnego, tj. od podmiotu prawa francuskiego - D (podmiot ten został przejęty przez C, który jest podmiotem prawa francuskiego). Pożyczka na zakup akcji w B udzielona została w walucie Euro, co powoduje powstawanie różnic kursowych przy spłacie odsetek i kapitału. Dla potrzeb podatkowych różnice kursowe ustalane są przez spółkę metodą bilansową.