Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 15 lipca 2020 r., sygn. I SA/Bk 155/20

Podatek od towarów i usług; Podatek akcyzowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Melezini, Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Anna Dziemianowicz, sędzia WSA Jacek Pruszyński (spr.), , po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 15 lipca 2020 r. sprawy ze skargi G. Z. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zwolnienia z należności podatkowych i określenia należnej kwoty podatku akcyzowego, opłaty paliwowej i podatku od towarów i usług od towaru w postaci benzyny wprowadzonego na obszar celny Unii oddala skargę

Uzasadnienie

Pan G. Z. (dalej powoływany także jako skarżący) przekraczając na kierunku wjazdowym do Polski w okresie od dnia 3 lutego 2018 r. do dnia 29 kwietnia 2018 r. przejście graniczne w Oddziale Celnym w P. dokonywał ustnych zgłoszeń celnych do procedury dopuszczenia do obrotu ze zwolnieniem z należności celnych przywozowych benzyny w łącznej ilości 2335 litrów znajdującej się w zbiorniku samochodu marki A. oraz w kanistrze.

Ustne zgłoszenia celne złożone w dniach [...] lutego 2018 r., [...], marca 2018 r. oraz [...] kwietnia 2018 r. [...].02.2018 r., zostały poddane weryfikacji w trybie art. 188 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny.

Po przeanalizowaniu elektronicznego systemu odpraw celnych organ celny ustalił, że w okresie od 3 lutego 2018 r. do 29 kwietnia 2018 r. skarżący złożył [...] ustnych zgłoszeń celnych deklarując przywóz w pojeździć marki A. benzyny od 90 do 95 litrów (w łącznej ilości 2335 litrów). Wwożone paliwo każdorazowo korzystało ze zwolnienia z należności przywozowych. Podróże na Białoruś odbywały się w większości co 3 dni.

W przedmiotowej sprawie ustalono również na podstawie dostępnych baz elektronicznych, że podróże skarżącego na Białoruś, włączając przebywanie na przejściu granicznym (w tym kontrole paszportowe i celne) po stronie białoruskiej i polskiej były bardzo krótkie - prawie połowa przejazdów odbywała się w porze nocnej. Czas pobytu na Białorusi w większości przypadków nie przekraczał 2 godzin, a w ośmiu przypadkach trwał krócej niż 1 godzinę. Z wyjaśnień skarżącego wynika, że celem podróży na Białoruś były zakupy rożnych artykułów spożywczych i przy okazji zatankowanie samochodu. Wyjaśnił, że nie zawsze zatankowane paliwo zostało zużyte do kolejnego wyjazdu i podczas pobytu na Białorusi zdarzało się jedynie dotankowanie paliwa. Poinformował, że nie prowadzi działalności gospodarczej ani w Polsce, ani na Białorusi. Jest zatrudniony i pracuje tylko w Polsce. Przywożone paliwo jest kupowane na białoruskich stacjach paliw i wykorzystywane na dojazdy do pracy, bądź też inne wyjazdy do rodziny i znajomych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00