Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 maja 2020 r., sygn. IV SA/Wa 1546/19

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alina Balicka Sędziowie: Sędzia WSA Jarosław Łuczaj (spr.) Sędzia WSA Aneta Dąbrowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 13 maja 2020 r. sprawy ze skargi M. M. na postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] lutego 2019 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem kontroli sądowoadministracyjnej było postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] lutego 2019 r., nr [...], wydane na podstawie art. 134 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257; dalej: kpa), o stwierdzeniu uchybienie terminu do wniesienia przez M. M., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą "[...]", odwołania od decyzji Dyrektora Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (dalej: COBORU) z dnia [...] września 2018 r., nr [...], w sprawie pozbawienia hodowcy wyłącznego prawa do odmiany odnośnie [...].

Powyższe postanowienie zapadło w następującym stanie sprawy:

Pismem z dnia 13 lipca 2018 r. Dyrektor COBORU zawiadomił M. M. - "[...]" w [...] o wszczęciu postępowania w sprawie pozbawienia hodowcy wyłącznego prawa do odmiany. Jako podstawę do wszczęcia tego postępowania wskazano art. 29 ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin. Przywołane przepisy zobowiązują Dyrektora COBORU do pozbawienia hodowcy wyłącznego prawa do odmiany, jeżeli zalega on co najmniej od 6 miesięcy z uiszczaniem opłaty za utrzymanie wyłącznego prawa.

M. M. (dalej: hodowca) wystąpił z wnioskiem o wyłączenie M. B. - [...] COBORU oraz E. G. - [...] COBORU od udziału w postępowaniach w sprawie pozbawienia hodowcy wyłącznego prawa do odmian oraz w sprawie skreślenia odmiany z krajowego rejestru uzasadniając, że dotychczas prowadzili oni postępowanie z naruszeniem jego prawa do informacji i zasady jawności postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00