Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 10 lipca 2018 r., sygn. II SA/Rz 303/18
Czystość i porządek; Inspekcja weterynaryjna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Piotr Godlewski Sędziowie WSA Magdalena Józefczyk WSA Joanna Zdrzałka /spr./ Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi B. D. na decyzję Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie likwidacji nielegalnego schroniska dla zwierząt -skargę oddala-
Uzasadnienie
II SA/Rz 303/18
UZASADNIENIE
Powiatowy Lekarz Weterynarii w [...] prowadził postępowanie administracyjne w sprawie prowadzenia przez AN nielegalnego schroniska dla zwierząt znajdującego się w [...], wszczęte na skutek pisma BD z 8.02.2017 r.
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2017 r. nr [...] organ ten umorzył postępowanie w całości uznając, że AN nie prowadzi działalności podlegającej nadzorowi weterynaryjnemu zgodnie z art. 1 pkt 1 lit. j) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 1855 z późn. zm.) - dalej: "u.o.z.z.".
Uwzględniając odwołanie BD, decyzją z dnia [...] czerwca 2017 r. nr [...] [...] Wojewódzki Lekarz Weterynarii uchylił opisaną wyżej decyzję Powiatowego Lekarza Weterynarii w [...] i przekazał temu organowi sprawę do ponownego rozpatrzenia.
Zdaniem organu odwoławczego, organ I instancji nie ocenił całości zgromadzonego materiału dowodowego i w konsekwencji przedwcześnie umorzył prowadzone postępowanie. Pominął bowiem wnioskowane przez odwołującego się dowody w zakresie posiadania przez AN stosownych zezwoleń wydanych przez wójtów gmin [...] na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami oraz umów łączących ją z jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie miejsca przetrzymywania wyłapanych zwierząt przed przewiezieniem do schroniska. Ponadto organ I instancji nie wyjaśnił miejsca dokonywania adopcji psów poprzez ustalenie czy czynności te odbywały się w miejscu przetrzymywania wyłapanych zwierząt, czy w schroniskach dla zwierząt. Niezależnie od powyższego organ odwoławczy zobowiązał Powiatowego Lekarza Weterynarii do ustalenia czy miejsce czasowego przetrzymywania zwierząt odpowiada wymaganiom rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia 23 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt (Dz.U. z 2004 r. Nr 158, poz. 1657).