Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 13 lutego 2020 r., sygn. II SA/Sz 777/19

Ochrona zdrowia

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Kłosowski Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Agnieszka Klimek po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 lutego 2020 r. sprawy ze skargi Spółka na decyzję Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

1. Decyzją z dnia [...] r., nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, działając na podstawie art. 138 § 1 ust. 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, art. 12 ust. 2 pkt 1 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 59) oraz § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (tj. Dz. U. z 2013 r., poz. 1367), utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w G. nr [...] z dnia [...] r. o stwierdzeniu u W. G. choroby zawodowej - przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego wywołane sposobem wykonywania pracy: zespół cieśni w obrębie nadgarstka, poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych.

2. Z uzasadnienia decyzji organu II instancji wynika następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

3. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w G. w związku ze zgłoszeniem podejrzenia choroby zawodowej u W. G., wszczął w dniu

[...] grudnia 2017 r. postępowanie administracyjne w sprawie. W celu rozpoznania, W. G. została skierowana do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w S., który w dniu [...] r. wydał orzeczenie lekarskie nr [...] o rozpoznaniu choroby zawodowej - przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego wywołane sposobem wykonywania pracy: zespół cieśni w obrębie nadgarstka, poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie chorób zawodowych. W uzasadnieniu ww. orzeczenia lekarskiego wskazano, iż pacjentka pracowała w Zakładzie Krawiectwa Damskiego [...] Sp. z o.o., jako szwaczka ([...] jako sprzedawca w V. [...] r.), w F. Sp. z o.o. jako operator maszyn i urządzeń szwalniczych ([...] r.), R. jako pracownik magazynowy ([...] oraz w latach [...] r. jako pracownik magazynu logistycznego, pracownik usług dodanych w S. Sp. z o.o. Podczas badania strona podawała, że cyt.: "dolegliwości wystąpiły około 2009 r., było to drętwienie I-IV palców prawej dłoni w nocy, sztywność palców, przed 5 laty pojawiło się wypadanie przedmiotów. W 2015 dolegliwości nasiliły się, ból stał się większy i dotyczył także nadgarstków i wszystkich palców". Ponadto wskazano, iż w wykonanym badaniu EMG w dniu [...] marca 2017 r. stwierdzono prawostronny zespół cieśni nadgarstka I stopnia. Leczona operacyjnie w Szpitalnym Centrum Medycznym w G., gdzie wykonano odbarczenie nerwu pośrodkowego prawego przez przecięcie troczka zginaczy w dniu [...] listopada 2017 r. Po leczeniu nastąpiła poprawa. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w S. wskazał również, że literatura przedmiotu podaje, iż do wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka pochodzenia zawodowego niezbędne jest wykonywanie na stanowisku pracy rytmicznych, szybkich, powtarzalnych i wielogodzinnych ruchów nadgarstków, które stwarzają ryzyko mikrourazów nerwu pośrodkowego w obrębie ograniczonej struktury anatomicznej jaką tworzy kanał nadgarstka i więzadło poprzeczne nadgarstka. W. G. pracowała na stanowiskach szwaczka, prasowaczka, operator maszyn i urządzeń szwalniczych, pracownik magazynowy, pracownik usług dodatkowych wykonując na stanowiskach pracy monotypowe - wielokrotnie powtarzalne - ruchy zginania i prostowania nadgarstków przez wiele godzin w trakcie dnia pracy podczas czynności związanych z szyciem i obsługą maszyn szwalniczych i hafciarek. Jednostka orzecznicza zaznaczyła jednak, iż zatrudnienie przez okres 9 m-cy w R. SA jako pracownik magazynowy, gdzie badana zajmowała się głównie kompletowaniem zleceń dla klienta oraz wkładaniem do pojemników nie przyczyniła się w sposób istotny do rozwoju choroby. Praca ta polegała na odszukaniu danego produktu w hali magazynowej, zeskanowaniu i umieszczeniu go w plastikowej skrzynce, zatem nie wymagała ona wykonywania ruchów monotypowych zginania, prostowania i rotowania w obrębie nadgarstków w stopniu będącym istotnym czynnikiem etiopatogenetycznym dla rozwoju rozpatrywanej choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00