Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 18-07-2024
Porada aktualna na dzień 18-07-2024
Data publikacji: 2024-07-18

Czy dzień wolny za pracę w dniu wolnym od pracy może zostać przeniesiony na kolejny okres rozliczeniowy na prośbę pracownika

PROBLEM

Pracownik zatrudniony jest w zadaniowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. W firmie jest ustalony 3-miesięczny okres rozliczeniowy. W sobotę 29 czerwca 2024 r. pracownik pracował na polecenie pracodawcy. Ze względu, że wystąpiło zamknięcie okresu rozliczeniowego, pracownik zrekompensował ten dzień dniem wolnym we wtorek 2 lipca. Wniosek złożył 28 czerwca do kadr z prośbą o wolny wtorek 2 lipca, co zostało zaakceptowane (to zdarzenie miało już miejsce). Czy dzień wolny za pracę mógł zostać przeniesiony na kolejny okres rozliczeniowy na prośbę pracownika? Czy pracownik powinien uzyskać wynagrodzenie za czas przepracowany dodatkowo w czerwcu i odpowiednio niższą kwotę za lipiec?

RADA

Dzień wolny za pracę powinien zostać udzielony do końca okresu rozliczeniowego i nie można tego rozliczenia - także na wyraźną prośbę pracownika - przenosić na kolejny okres rozliczeniowy.

UZASADNIENIE

Według art. 1513 Kodeksu pracy za pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (często dniem takim jest sobota) do końca okresu rozliczeniowego powinien być udzielony dzień wolny od pracy w terminie uzgodnionym z pracownikiem. Taki dzień wolny przysługuje nawet za pojedyncze godziny przepracowane w tym dniu wolnym. Przepisy nie przewidują możliwości „zamiany” tego rozliczenia na rozliczenie finansowe, niemniej jeżeli z jakichś powodów nie uda się udzielić dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego to praca w „wolną sobotę” w wymiarze do 8 godzin staje się przekroczeniem średniotygodniowym czasu pracy (nadgodzinami średniotygodniowymi) i jest rozliczana według zasad rozliczania nadgodzin, a nie pracy w dniach wolnych. Przy czym istotne jest to, że na wniosek pracownika przyjmuje się możliwość rozliczenia nadgodzin średniotygodniowych także czasem wolnym w kolejnym okresie rozliczeniowym (godzina wolna za godzinę nadliczbową).

Przenoszenie rozliczenia pracy w dniach wolnych na kolejny okres rozliczeniowy nie może mieć miejsca, pracodawca nie powinien wyrażać zgody na takie wnioski. Prowadzi to tylko do znacznego skomplikowania rozliczenia.

Z pewnym ryzykiem - niemniej według autora nieznacznym - można przyjąć, że rozliczenie opiera się na rozliczeniu nie dni wolnych ale pracy w nadgodzinach średniotygodniowych. Wówczas udzielenie czasu wolnego można by przyjąć, że jest prawidłową rekompensatą. To możliwe będzie jednak tylko wówczas, gdy pracownik uzyskał taką samą ilość godzin wolnego, co przepracował w wolną sobotę. Jeżeli więcej (cały dzień wolny a np. 5 godzin pracy w sobotę) to byłoby to ryzykowne. Nawet jeżeli pracodawca nie należy do sfery budżetowej (nie jest objęty dyscypliną finansów publicznych) to przyznanie wyższego świadczenia musiałoby być konsekwentnie stosowane do innych pracowników.

Co do zasady pracownik powinien uzyskać wynagrodzenie za czas przepracowany dodatkowo w czerwcu i odpowiednio niższą kwotę za lipiec.

Marek Rotkiewicz

prawnik specjalizujący się w prawie pracy, specjalista z zakresu kadr i zatrudnienia

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00