Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 28-10-2024
TEMATY:
Porada aktualna na dzień 28-10-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2024-10-28

Jak zrekompensować pracę w wolną sobotę

PROBLEM

Pracownik sekretariatu pracuje od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00, dodatkowo przyszedł do pracy w sobotę o godz. 7.30 i pracował do 12.00. W zakładowym regulaminie pracy jest 4-miesięczny okres rozliczeniowy. Czy prawidłowo będzie rozliczona praca w sobotę, jeśli pracownik podczas trwania okresu rozliczeniowego otrzyma jeden dzień wolny (8 godzin) wyznaczony przez pracodawcę za pracę w sobotę? Czy jeszcze dodatkowo należy wypłacić nadgodziny?

RADA

Zapewnienie dnia wolnego zamyka rekompensatę.

UZASADNIENIE

Według art. 1513 k.p., za pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (często dniem takim jest sobota) do końca okresu rozliczeniowego powinien być udzielony dzień wolny od pracy w terminie uzgodnionym z pracownikiem. Taki dzień wolny przysługuje nawet za pojedyncze godziny przepracowane w tym dniu wolnym.

Udzielenie dnia wolnego oznacza w opisanej sytuacji pełną rekompensatę. Pracownikowi nie przysługują żadne inne świadczenia. Skoro uzyska 8 godziny dzień wolny to nie nastąpi przekroczenie normy średniotygodniowej w okresie rozliczeniowym, a w samą sobotę nie wypracował nadgodzin dobowych (nie pracował powyżej 8 godzin).

Marek Rotkiewicz

prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00