Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-09-12
Data publikacji: 2024-09-12

Rozliczanie pracy nadliczbowej i ponadwymiarowej – odpowiedzi na 8 pytań z praktyki

Praca nadliczbowa jest możliwa ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy i za jego zgodą. Prawidłowo zlecone nadgodziny powodują roszczenie pracownika o ich rekompensatę przez pracodawcę. W zależności od pory w danym dniu czy dnia, w którym praca nadliczbowa była wykonywana, sposób rekompensaty w okresie rozliczeniowym i poza tym okresem może być inny. W szczególności problematyczne jest, po wyborze danej formy rozliczenia nadgodzin, ustalenie za nie wynagrodzenia, w tym za czas wolny udzielony w zamian za tę dodatkową pracę. 

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania naszych Czytelników w tym zakresie.

 

(?) Pracownik wykonuje pracę po 8 godzin od poniedziałku do piątku. Wyjątkowo musi przyjść do pracy na 2 godziny w sobotę (poza porą nocną). Czy za tę pracę przysługuje mu cały dzień wolny? Jeżeli tak, to jakie wynagrodzenie powinniśmy wypłacić pracownikowi za ten dzień?

Pracownik powinien otrzymać za pracę w sobotę cały dzień wolny. Należy mu go udzielić w ciągu obowiązującego u Państwa okresu rozliczeniowego. Udzielenie dnia wolnego nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia pracownika.

Praca świadczona przez pracownika ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy wymaga zrekompensowania innym dniem wolnym. Termin odbioru tego dnia powinien być uzgodniony z pracownikiem (art. 1513 Kodeksu pracy). Nieudzielenie dnia wolnego jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika zagrożonym grzywną w wysokości nawet 30 000 zł (art. 281 § 1 pkt 5 Kodeksu pracy). 

Główny Inspektorat Pracy w piśmie nr GPP-249-4560-52/09/PE/RP wskazał, że . Zatem nawet jeżeli praca była wykonywana krótko, np. przez 3 godziny, pracownik może domagać się, w ramach rekompensaty, pełnego dnia wolnego. Pracodawca nie ma jednak prawa wyboru sposobu rekompensowania takiej pracy (dzień wolny lub wynagrodzenie). Ustawowo przewidzianą formą jest bowiem wyłącznie udzielenie innego dnia wolnego. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00