Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 lutego 2020 r., sygn. IV SA/Po 955/19
Oświata; Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Donata Starosta Sędzia WSA Maciej Busz Asesor sądowy WSA Maria Grzymisławska-Cybulska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Natalia Kańduła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 06 lutego 2020 r. sprawy ze skargi J. P. na zarządzenie Wójta Gminy z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie odwołania ze stanowiska dyrektora [...] w [...] 1. stwierdza niezgodność z prawem zaskarżonego zarządzenia; 2. zasądza od Gminy [...] na rzecz skarżącej J. P. kwotę [...]zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
UZASADNENIE
Rada Gminy [...] podjęła w dniu [...] listopada 2017 r. uchwałę Nr [...] w sprawie utworzenia z dniem [...] stycznia 2018 r. Zespołu Szkół w [...] z siedzibą w [...], w skład którego weszły:
- Szkoła Podstawowa im. [...] w [...] z siedzibą w [...] oraz
- Branżowa Szkoła I Stopnia im. [...] z siedzibą w [...].
Wójt Gminy zarządzeniem nr [...] z dnia [...] grudnia 2017 r. na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy z 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2017r., poz. 1857) oraz art. 66 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z 14 grudnia 2016r. - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017r., poz. 59 ze zm.) odwołał J. P. ze stanowiska dyrektora Branżowej Szkoły I Stopnia im. [...] z siedzibą w [...].
Skargę na powyższe zarządzenie Wójta wniosła J. P. zaskarżając je w całości i domagając się stwierdzenia jego nieważności oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania. Skarżąca zarzuciła:
a) naruszenie przepisu art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo oświatowe przez wadliwe przyjęcie, iż zachodził wymagany przez tenże przepis "przypadek szczególnie uzasadniony" mogący stanowić podstawy do odwołania skarżącej z funkcji dyrektora szkoły;
b) naruszenie przepisów postępowania, mające istotny wpływ na wynik spraw, w postaci:
- art. 6 kpa przez nietrafne zastosowanie tego przepisu a to wobec wadliwie dokonanej subsumpcji stanu faktycznego sprawy do normy wynikającej z przepisu art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo oświatowe, tj. z naruszeniem zasady praworządności;
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right