Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 6 lutego 2020 r., sygn. II SA/Ol 1122/19

Administracyjne postępowanie; Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) Sędziowie sędzia WSA Bogusław Jażdżyk sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant specjalista Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lutego 2020 r. sprawy ze skargi J. B., B. B. na decyzję Wojewody ... z dnia ... Nr ... w przedmiocie wznowienia postępowania w sprawie wykonania robót budowlanych związanych ze zmianą sposobu użytkowania budynku oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z "[...]" r., nr "[...]", Zastępca Dyrektora Wydziału Infrastruktury, Geodezji i Rolnictwa w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, działając z upoważnienia Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, po rozpatrzeniu odwołania B. B. i J. B. (dalej jako: "skarżący"), utrzymał w mocy decyzję Starosty z "[...]" r., którą organ I instancji, działając w trybie wznowienia postępowania, odmówił uchylenia własnej decyzji z "[...]" r., nr "[...]", zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej W. Ł. pozwolenia na wykonanie robótzwiązanych ze zmianą sposobu użytkowania istniejącego budynku garażowego na warsztat elektromechaniki samochodowej, instalacji gazowej wewnętrznej do szafki na kurek główny, reduktor i gazomierz na ścianie budynku, przebudowę przyłącza elektroenergetycznego po istniejącej trasie, z wykorzystaniem istniejących: przyłączy wody, kanalizacji, wjazdu i ogrodzenia działki, na działce nr "[...]" w D.

Organ II instancji podzielił w całości stanowisko organu I instancji, zgodnie z którym skarżącym nie przysługiwał przymiot strony w postępowaniu zakończonym wskazaną decyzją ostateczną. Wyjaśnił, że w przypadku zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego ustawodawca przewidział udział stron wyłącznie wtedy, gdy w związku z tą zmianą będą wykonywane roboty budowlane objęte obowiązkiem pozwolenia na budowę (art. 71 ust. 6 pkt 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, dalej jako: "P.b"). Oznacza to, że krąg stron w postępowaniu o pozwolenie na wykonywanie robót, które są niezbędne dla zamierzonego przez inwestora nowego sposobu użytkowania obiektu ustala się w oparciu o art. 28 ust. 2 P.b. Zgodnie z tym unormowaniem stronami postępowania są inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści oraz zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu budowlanego będącego przedmiotem pozwolenia, który to obszar jest terenem wyznaczonym w otoczeniu tego obiektu na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy tego terenu. Organ stwierdził, że podstawą ustalenia kręgu stron w niniejszej sprawie jest ustalenie, czy zmiana w przedmiotowym obiekcie któregoś z warunków wymienionych w art. 71 ust. 1 pkt 2 P.b, będzie (na podstawie przepisów związanych z tymi warunkami) wprowadzać ograniczenia w zagospodarowaniu sąsiedniego terenu, związane z obiektem będącym przedmiotem niniejszego postępowania o pozwolenie na budowę. W odniesieniu do skarżących oznacza to, że będą oni w myśl art. 28 ust. 2 P.b. stronami tego postępowania tylko wówczas, gdy istnieją przepisy prawa materialnego, które w ich nieruchomości wprowadzają prawne ograniczenia w jej zagospodarowaniu, związane z obiektem będącym przedmiotem postępowania,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00