Wyrok WSA w Łodzi z dnia 28 lutego 2020 r., sygn. II SA/Łd 764/19
Budowlane prawo
Dnia 28 lutego 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Agnieszka Grosińska, Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Rosińska, Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.), Protokolant Starszy asystent sędziego Jarosław Moraczewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lutego 2020 roku sprawy ze skargi A. P. i D. P. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...], znak: [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę. a.bł.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., nr [...], znak: [...] Wojewoda [...], po rozpatrzeniu odwołania A. P. i D. P. od decyzji Prezydenta Miasta S. z dnia [...] r. nr [...] zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę budynku gospodarczego w miejscowości S. przy ul. A 31 c, zlokalizowanego na działce nr ewid. 146/11, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm., dalej jako k.p.a.), utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
Jak wynika z akt sprawy Prezydent Miasta S. decyzją z dnia [...] r. nr [...] zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę budynku gospodarczego w miejscowości S. przy ul. A 31c.
Od ww. decyzji w ustawowym terminie odwołanie wnieśli A. P. i D. P., zarzucając naruszenie przepisów postępowania: art. 7 i art. 77 k.p.a., poprzez całkowite pominięcie przez organ braku zgody odwołujących się na realizację ww. inwestycji oraz art. 107 § 3 k.p.a. poprzez brak uzasadnienia, dlaczego przedmiotowy budynek gospodarczy może zostać zlokalizowany na działce nr ewid. 146/11 w granicy z działką nr ewid. 146/12. Odwołujący się zarzucili również naruszenie przepisów prawa materialnego tj.: § 12 ust. 2 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, art. 144 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm., dalej jako k.c.), art. 34 ust. 3 pkt 5 Prawa budowlanego oraz art. 20 ust. 1 pkt 1c Prawa budowlanego. Podnieśli również, że wzniesienie budynku o tak znacznych gabarytach w granicy obu nieruchomości w sposób niekorzystny wpływać będzie na możliwości korzystania ze stanowiącej ich własność nieruchomości. Ponadto budowa bezpośrednio w granicy ww. budynku, znacząco ograniczony dostęp do światła od strony południowo-zachodniej. W ocenie odwołujących budowa przedmiotowego budynku bezpośrednio przy granicy stanowi naruszenie ich praw, w szczególności zaś ogranicza możliwość realizacji prawa własności, do czego organ w wydanej decyzji zupełnie się nie odniósł.