Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 stycznia 2020 r., sygn. VII SA/Wa 762/19
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Mirosława Kowalska, Sędziowie sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły, sędzia WSA Artur Kuś (spr.), Protokolant st.sekr.sąd. Sylwia Rosińska-Czaykowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi S. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia decyzji oddala skargę
Uzasadnienie
1. Decyzją nr [...] z [...] października 2018 r. Prezydent [...] W. (dalej: "Prezydent", "organ I instancji"), działając na podstawie art. 162 § 2 pkt 1 i § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2019 poz. 2196, dalej: "k.p.a.") oraz art. 92 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2019 r., poz. 1571, dalej: "u.o.s.p.") w zw. z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 marca 2002 r o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz.U. z 2018 r. poz. 1817, dalej: "ustawa"), po rozpatrzeniu wniosku z [...] sierpnia 2018 r. - stwierdził wygaśnięcie decyzji nr [...] Prezydenta [...] W. z [...] listopada 2015 r. (znak sprawy [...]) zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego "S." z garażem podziemnym i infrastrukturą techniczną na terenie działki oznaczonej w ewidencji gruntów nr [...] z obrębu [...] w W. (kategorie XIII, XVII) wg projektu budowlanego będącego integralną częścią niniejszej decyzji.
Organ I instancji przedstawił stan faktyczny i prawny sprawy. W dniu [...] sierpnia 2018 r. A. K. wystąpił z wnioskiem o wygaszenie decyzji nr [...] Prezydenta z [...] listopada 2015 r. W dniu [...] września 2018 r. Prezydent zawiadomił strony o wszczęciu postępowania.
Wskazując na art. 4 i art. 3 pkt 11 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 148, dalej: "p.b."), organ przedstawił warunki jakie musi spełnić każdy, kto zamierza korzystać z praw zabudowy nieruchomości gruntowej. Podkreślił, że w myśl powołanych przepisów, prawo do zabudowy nieruchomości gruntowej jest ściśle powiązane z prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Inwestor zobligowany jest do posiadania prawa do dysponowanie nieruchomością na cele budowlane zarówno w chwili złożenia wniosku o pozwolenie na budowę, jak i przez cały okres realizacji inwestycji. Podkreślono, że utrata przez inwestora prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane uniemożliwia wykonania decyzji o pozwoleniu na budowę, czyniąc ją bezprzedmiotową. Prezydent podkreślił, że nie może ignorować faktu domagania się przez właściciela wyeliminowania z obrotu prawnego pozwolenia budowlanego wydanego na rzecz innego podmiotu, które uniemożliwia właścicielowi wykonanie jego prawa na danej nieruchomości w sytuacji, gdy realizacja inwestycji przez podmiot, który uzyskał pozwolenie na budowę, stała się niemożliwa w świetle prawa cywilnego. Organ stwierdził na podstawie dokumentacji przedłożonej przez A. K., że S. sp. z o. o. (dalej: "spółka"), na rzecz której [...] listopada 2015 r. została wydana decyzja - utraciła prawo do dysponowania przedmiotową nieruchomością. Przytaczając art. 162 § 1 k.p.a. organ I instancji stwierdził wygaśnięcie decyzji Prezydenta z [...] listopada 2015 r.