Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 stycznia 2020 r., sygn. II SA/Gl 1313/19
Ochrona przyrody
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Asesor WSA Tomasz Dziuk (spr.), Sędzia WSA Andrzej Matan, Protokolant Specjalista Beata Bieroń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Gliwicach na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za usunięcie drzew uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy N. z dnia [...] r. nr [...].
Uzasadnienie
Wójt Gminy N. decyzją z dnia [...] nr [...] orzekł o umorzeniu postępowania w przedmiocie wymierzania kary pieniężnej za usunięcie drzew wszczętego w dniu 23 listopada 2011 r. Wskazał w sentencji decyzji, że umorzenie następuje z powodu przedawnienia, gdyż od roku, w którym mogło mieć miejsce domniemane usunięcie drzew, upłynęło 5 lat.
Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie organ I instancji przypomniał najpierw, że decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach uchyliło na skutek odwołania Prokuratora Prokuratury Okręgowej w G., wcześniejszą decyzję Wójta Gminy N. z dnia [...] nr [...] orzekającą o umorzeniu z powodu przedawnienia postępowania w przedmiocie wymierzania kary pieniężnej za usunięcie drzew wszczętego w dniu 23 listopada 2011 r. Wskazał ponadto, że procedura, stan faktyczny i prawny dotyczące przedmiotowej sprawy zostały szczegółowo przedstawione w uzasadnieniach wcześniejszych decyzji organu I instancji tj. decyzji nr [...] z dnia [...] decyzja nr [...] z dnia [...] oraz decyzji nr [...] z dnia [...] Organ I instancji zaakcentował także, że w sposób wyczerpujący w toku przedmiotowego postępowania, zebrał i rozpatrzył cały materiał dowodowy ustalając, że okoliczności w nim wskazane zostały udowodnione.
W uzasadnieniu decyzji organu I instancji przywołano także art. 89 ust. 10 ustawy o ochronie przyrody, zgodnie z którym nie wszczyna się postępowania w sprawie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej, a postępowanie wszczęte w tej sprawie umarza się, jeżeli od końca roku, w którym usunięto drzewa upłynęło 5 lat. W kontekście tej regulacji prawnej organ zwrócił uwagę na to, że domniemane usunięcie drzew mogło mieć miejsce w dniu 20 kwietnia 2011 r. - oznacza to więc, że upływ pięcioletniego okresu liczy się od dnia 1 stycznia 2012r., czyli pięcioletni okres przedawnienia upłynął w dniu 31 grudnia 2016r. Na poparcie tego stanowiska organ przywołał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 19 października 2016 roku, sygn. akt II SA/Gl 774/16. Organ I instancji zaakcentował, że art. 88 ustawy o ochronie przyrody w okresie sprzed zmiany regulował jedynie przedawnienie wymierzonej a nieuiszczonej kary, nie przewidywał natomiast przedawnienia karalności. Natomiast obecne rozwiązania dotyczące kar są dla sprawcy względniejsze, a tym samym to nowe regulacje ustawowe winny stanowić podstawę orzekania. W ramach tych nowych unormowań zastosowanie znaleźć zatem winien m.in. obecnie obowiązujący art. 89 ust. 10 tej ustawy.