Wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 lutego 2019 r., sygn. II SA/Lu 791/18
Co do zasady usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia (art. 83 ust. 1 u.o.p.), przy czym zgodnie z art. 83f ust. 1 pkt 3a u.o.p. przepisu tego, tj. art. 83 ust. 1 u.o.p. i wynikającego z niego wymogu uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów, nie stosuje się do drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Działania w stanie wyższej konieczności, o którym mowa w art. 89 ust. 7 u.o.p., nie może uzasadniać fakt "zagrażania" przez drzewo sąsiadującym budynkom poprzez spadające szyszki i igliwie oraz rzucany cień. Podobnie ocenić należy także twierdzenia skarżącego o gałęziach spadających z drzewa albowiem łączące się tym zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi lub mienia powinno zostać wyeliminowane w drodze niezbędnych czynności pielęgnacyjnych korony drzewa, a nie przez wycięcie drzewa.
Skoro skarżący nie miał obowiązku uzyskiwania zezwolenia na usunięcie drzewa to tym samym był on podmiotem objętym hipotezą art. 86 ust. 1 pkt 1 u.o.p. i korzystał ze zwolnienia z obowiązku uiszczenia opłaty. Okoliczność ta, tj. korzystanie przez skarżącego ze zwolnienia z obowiązku uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa ma podstawowe znaczenie dla określenia wysokości wymierzanej kary pieniężnej albowiem przepis art. 89 ust. 1 u.o.p. różnicuje wysokość tej kary w zależności od tego czy podmiot, któremu kara jest wymierzana był zwolniony z obowiązku uiszczenia opłaty, czy też nie.
Co do zasady art. 89 ust. 1 u.o.p. faktycznie przewiduje konieczność wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej z art. 88 ust. 1, w wysokości dwukrotnej opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu.
Jednakże zasada to nie odnosi się do przypadku, w którym usunięcie drzewa lub krzewu jest zwolnione z obowiązku uiszczenia opłaty. W takiej sytuacji art. 89 ust. 1 u.o.p. stanowi bowiem, że w przypadku, w którym usunięcie drzewa lub krzewu jest zwolnione z obowiązku uiszczenia opłaty, administracyjną karę pieniężną ustala się w wysokości takiej opłaty, która byłaby ponoszona, gdyby takiego zwolnienia nie było.