Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 grudnia 2019 r., sygn. VII SA/Wa 1624/19

Zabytki

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Kowalska (spr.), , Sędzia WSA Joanna Gierak - Podsiadły, Sędzia WSA Izabela Ostrowska, Protokolant st. sekr. sąd. Katarzyna Zychora, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi K. P. i J. P. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] maja 2019 r. znak [...] w przedmiocie odmowy skreślenia z rejestru zabytków oddala skargę

Uzasadnienie

VII SA/Wa 1624/19

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi [...] do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie jest decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z [...] maja 2019 r. nr [...]. Decyzją tą odmówiono skarżącym [...] skreślenia z rejestru zabytków części parterowej (naziemnej) dworu w miejscowości [...], gm. [...], wpisanego do tego rejestru pod numerem [...] decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w [...] Z dnia [...] grudnia 1989r. znak [...].

Dotychczasowy przebieg postępowania przedstawia się następująco:

Pismem z dnia 15 stycznia 2014 r. [...] wystąpili z wnioskiem o skreślenie z rejestru zabytków części parterowej (naziemnej) dworu w miejscowości [...], gm. [...], wpisanego do tego rejestru pod numerem [...].

We wniosku tym wskazali, że część parterowa dworu ze strychem nieużytkowym znajduje się w złym stanie technicznym. Posadowienie murów zewnętrznych parteru poza obrysem ścian piwnic i jednocześnie brak ich powiązania ze ścianami wewnętrznymi posadowionymi na sklepieniu piwnic powoduje nierównomierne osiadanie, które ma charakter postępujący, co obrazuje się powstawaniem i powiększaniem kolejnych pęknięć. Wnioskodawcy stwierdzili też, że ratowanie zniszczonej substancji murowej parterowej części obiektu, drewnianego stropu i jego więźby, pod kątem remontu odtworzeniowego dla przywrócenia budynkowi funkcji użytkowych - nie jest możliwe. Następnie została podkreślona potrzeba rozbiórki części naziemnej omawianego budynku oraz złożono deklarację odtworzenia tej części obiektu z zachowaniem jego zewnętrznego charakteru i formy architektonicznej oraz wprowadzenie detali w zakresie portyku wejściowego, południowej ściany szczytowej dobudówki, kamiennych przypór, a także z jednoczesnym uwypukleniem walorów historycznych i architektonicznych dawnej piwnicy gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00