Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 4 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Lu 606/19

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz Sędziowie Asesor sądowy Jerzy Parchomiuk (sprawozdawca) Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski Protokolant Starszy asystent sędziego Jakub Polanowski po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 4 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi S. S. na decyzję Inspektor Nadzoru Budowlanego z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie nakazania zamurowania otworów okiennych I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego miasta Z. z dnia [...] maja 2019 r., nr [...]; II. zasądza od Inspektor Nadzoru Budowlanego na rzecz S. S. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do sądu decyzją z 19 sierpnia 2019 r., [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej jako: [...] WINB), po rozpatrzeniu odwołania S. S. (dalej jako: skarżący), utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej jako: PINB) Miasta Z.

z 24 maja 2019 r. w przedmiocie wykonania określonych robót budowlanych.

Decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:

Pismem z 10 lipca 2017 r. skarżący wystąpił z prośbą o wszczęcie postępowania w sprawie budynku mieszkalnego na działce nr ew. [...], położonej przy ul. [...] w Z., w zakresie jego usytuowania, zmiany sposobu użytkowania, otworów okiennych i balkonu od strony działek nr ew. [...] i [...].

W toku postępowania przeprowadzano kilkukrotnie oględziny, w wyniku których stwierdzono, że na działce nr [...] posadowiony jest budynek mieszkalny konstrukcji murowanej, składający się z sutereny, parteru i I piętra. W suterenie znajdują trzy pokoje z przeznaczeniem na pokoje gościnne, parter wykorzystywany na potrzeby własne i I piętro przeznaczone do wynajmu na stancje. W trakcie oględzin stwierdzono, że pokrycie dachowe wykonane jest z blachy trapezowej. Ponadto od strony południowej występuje zadaszenie z blachy trapezowej nad balkonem I piętra. Nie stwierdzono garażu w budynku. Nie dysponując projektem budowlanym budynku brak było możliwości stwierdzenia czy pogłębiono suterenę oraz czy schody konstrukcji stalowej położone w narożniku północno-wschodnim działki występowały w projekcie. Zmierzono odległość od ogrodzenia wykonanego przez S. S. na działkach nr [...] i [...] do lica ściany budynku położonego na działce nr [...]. Odległość wynosi od 3,54 m do 3,65 m. Balkon jest wysunięty ponad lico ściany ok.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00