Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 4 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Lu 573/19

Planowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Anna Strzelec Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski Protokolant Sekretarz sądowy Agata Jakimiuk po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 listopada 2019 r. sprawy ze skargi Wojewody Lubelskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Parczewie z dnia 30 września 2014 r. nr L/345/2014 w przedmiocie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części obejmującej § 34 ust. 9 pkt 7; II. umarza postępowanie w pozostałej części; III. zasądza od Rady Miejskiej w Parczewie na rzecz Wojewody Lubelskiego kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Rada Miejska w Parczewie (dalej także: Rada Miejska) 30 września 2014 r. podjęła uchwałę nr L/345/2014 w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w granicach administracyjnych miasta Parczewa (dalej także: uchwała).

6 maja 2015 r. do WSA w Lublinie wpłynęła skarga Wojewody Lubelskiego na uchwałę, w której wniesiono o stwierdzenie nieważności uchwały w części obejmującej: § 19, § 34 w brzmieniu "3ZP (wyznaczonego w załączniku nr 13)", § 34 ust. 4 pkt 1, § 34 ust. 6 pkt 1 w brzmieniu "c. teren 3ZP - od ulicy Bema", § 34 ust. 7 pkt 5 w brzmieniu "3ZP" części tekstowej uchwały oraz tereny oznaczone symbolami 7MN/U i 3ZP na załączniku graficznym Nr 13 do uchwały.

Organ nadzoru zarzucił, że w toku procedury planistycznej doszło do istotnego naruszenia art. 19 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1945; dalej: u.p.z.p.). Zgodnie z treścią wykazu uwag, stanowiącego załącznik nr 27 do uchwały, po wyłożeniu do publicznego wglądu projektu uchwały w związku z uchwałą nr XVII/106/2012 Rady Miejskiej z 26 stycznia 2012 r. w sprawie przystąpienia do sporządzania zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla obszaru poza granicami administracyjnymi miasta Parczewa, w dniu 23 czerwca 2014 r. do Burmistrza Miasta Parczewa (dalej: Burmistrz) wpłynęły uwagi od właścicieli działek nr ewid.: [...], [...] i [...]. Analiza protokołu z sesji wskazuje, że po rozpatrzeniu uwag przez Radę, jej Przewodniczący poddał pod głosowanie projekt uchwały w brzmieniu przedstawionym przez Burmistrza, który został jednogłośnie przyjęty przez Radę. W związku z tym nie zostały powtórzone czynności, o których mowa w art. 17 u.p.z.p. Ponadto pomimo przyjęcia przez Radę Miejską uwag nieuwzględnionych przez Burmistrza, a zatem uznania przez Radę tych uwag za zasadne, uchwalono zmianę planu w treści odpowiadającej projektowi, w którym nie naniesiono ustaleń wynikających z treści przyjętych uwag. Wojewoda wskazał przy tym, że o zakresie ponowienia procedury planistycznej, w przypadku gdy Rada stwierdzi konieczność dokonania zmian w przedstawionym do uchwalenia projekcie, a taka sytuacja zachodzi w razie uwzględnienia przez Radę uwag wcześniej odrzuconych przez Burmistrza, decyduje charakter i rozmiar dokonanych zmian. Jeżeli dokonane zmiany miałyby charakter jednostkowy, niewywierający wpływu na sytuację prawną sąsiednich nieruchomości, mogą one zostać wprowadzone bez konieczności ponowienia procedury planistycznej. Dopiero wprowadzenie zmian o charakterze ogólniejszym oraz w sytuacji istnienia konfliktu interesów różnych grup właścicieli działek położonych na obszarze objętym zmianami, powtórzenie czynności planistycznych w tym zakresie należy uznać za konieczne. Jak wynika z treści protokołu sesji Rady Miejskiej z 30 września 2014 r., przed poddaniem pod głosowanie uwag nieuwzględnionych przez Burmistrza, Rada rozważała wyłączenie obszaru, którego dotyczą uwagi i ponowienie procedury planistycznej dla tego obszaru. Pomimo tego, po przyjęciu w drodze głosowania przedłożonych uwag, Rada uchwaliła zmianę planu w brzmieniu projektu uchwały przedłożonego przez Burmistrza.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00