Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 18 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Ke 890/19

Budowlane prawo; Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Asesor WSA Agnieszka Banach (spr.), Protokolant Karolina Chrapkiewicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi J.I. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia 30 sierpnia 2019 r. znak: [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach na rzecz J.I. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 30 sierpnia 2019 r. znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kielcach (dalej też jako "Kolegium") uchyliło decyzję Prezydenta Miasta Kielce z dnia 21 maja 2019 r. znak: [...] w części dotyczącej punktu 3 tiret drugie rozstrzygnięcia o treści: "Dla każdego z murów oporowych ustalam" i orzekło, iż punkt 3 tiret drugie rozstrzygnięcia otrzymuje brzmienie: "Dla każdego z dwóch murów oporowych ustalam". W pozostałej części tę decyzję Kolegium utrzymało w mocy.

Powyższą decyzją Prezydent Miasta Kielce orzekł o ustaleniu warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie zespołu 10 budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami podziemnymi, w tym jeden budynek z usługami (usługi handlu o powierzchni sprzedaży do 1000 m2) oraz budowie murów oporowych na działkach nr ewid. [...], w granicach oznaczonych na załączniku graficznym literami ABCDEFGHIJKL-A przy ul. Działkowej, w Kielcach.

W uzasadnieniu decyzji Kolegium podniosło, że sprawy ustalenia warunków zabudowy uregulowane zostały w rozdziale 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2018, poz.1945). Organ odwoławczy powołał się w szczególności na art. 59 ust. 1, art. 52 ust. 1 i 2 pkt 1 i art. 64 tej ustawy i wyjaśnił, że we wniosku inwestora wskazano, iż w ramach inwestycji planowana jest zabudowa mieszkaniowa wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą o powierzchni zabudowy około 8500 m2 dla budynków. Teren podlegający przekształceniu ma powierzchnię 19950 m2 (w tym teren pod planowaną zabudowę 8500 m2). Na terenie inwestycji planowane są w jednym budynku usługi o łącznej powierzchni sprzedaży do 1000 m2. Dla obsługi planowanej zabudowy mieszkaniowej wraz towarzyszącą jej infrastrukturą zaplanowano parkingi naziemne oraz garaże podziemne na częściach podpiwniczenia budynków. Łączna powierzchnia użytkowa garaży i parkingów samochodowych wraz z towarzyszącą infrastrukturą nie przekracza 0,50 ha (zgodnie z wnioskiem planowana jest 4990 m2), przy czym przez powierzchnię użytkową rozumie się sumę powierzchni zabudowy i powierzchni zajętej przez pozostałe kondygnacje nadziemne i podziemne mierzone po obrysie zewnętrznym rzutu pionowego obiektu budowlanego, zgodnie z treścią rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (tekst. jedn. Dz. U. 2016, poz. 71).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00