Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 listopada 2019 r., sygn. VI SA/Wa 296/19

Własność przemysłowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Kozik (spr.) Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka Protokolant spec. Marcin Just po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 listopada 2019 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia patentu na wynalazek oddala skargę

Uzasadnienie

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: "UP") decyzją z "(...)" grudnia 2018 r. nr "(...)", wydaną na podstawie art. 10 ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości (Dz. U. z 1993 r., nr 26 poz.117) mającej zastosowanie na podstawie art. 315 ust. 3 oraz na podstawie art. 245 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2017 r., poz. 776, dalej: "P.w.p."), utrzymał w mocy decyzję z "(...)" grudnia 2017 o odmowie udzielenia patentu na wynalazek pt. "Sposób produkcji sera cukierniczego oraz środek do jego stabilizacji", nr "(...)", zgłoszony do ochrony 25 maja 2001 r., przez M. J., "(...)", Polska, K. A., "(...)", Polska, K. M., "(...)", Polska (dalej: "Zgłaszający"), po rozpatrzeniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wniesionego 1 marca 2018.r przez K. M. (dalej: "Strona", "Wnioskodawczyni", "Skarżąca").

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji UP całkowicie zgodził się ze stanowiskiem i argumentacją zawartą w decyzji I instancji. Wyjaśnił, że sposób wytwarzania sera cukierniczego według zastrzeżenia l jest oczywisty w świetle znanego stanu techniki, a mianowicie w świetle opisu patentowego "(...)". Z opisu patentowego "(...)"znany jest sposób wytwarzania serka przez zmieszanie składników i dodawanie środka stabilizującego np. w ilości 2% w temperaturze np. 65° C. Różnica między sposobem produkcji sera cukierniczego wg zgłoszenia "(...)"a sposobem produkcji sera jogurtowego wg opisu patentowego "(...)"jest taka, że w sposobie wg zgłoszenia "(...)"stosuje się od 3% do 30% środka stabilizującego, a w sposobie według zgłoszenia "(...)"stosuje się 2% środka stabilizującego. Z opisu zgłoszenia nie wynika, że zastosowanie np. 3% stabilizatora zamiast 2% stabilizatora przyniosło jakieś nieoczekiwane efekty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00