Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 lutego 2008 r., sygn. VI SA/Wa 2102/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka Sędziowie Sędzia WSA Maria Jagielska Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka (spr.) Protokolant Katarzyna Grzelak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lutego 2008 r. sprawy ze skargi E. R. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia patentu na wynalazek oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2007 r. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, po ponownym rozpatrzeniu sprawy, utrzymał w mocy swoją wcześniejszą decyzję z dnia [...] kwietnia 2007 r. o odmowie udzielenia patentu na wynalazek pt. "Sposób i układ uzdatniania cieczy przez napowietrzanie" nr P 332032 zgłoszonego przez E. R..

Do wydania tej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Podaniem z dnia 25 czerwca 1999 r. r. E. R. wniósł o udzielenie patentu na wynalazek pt. "Sposób i układ uzdatniania cieczy przez napowietrzanie".

Urząd Patentowy zawiadomieniem z dnia [...] września 2006 r. wydanym na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.), dalej zwanej p.w.p., powiadomił zgłaszającego, że zgłoszenie nie spełnia wymogów art. 10 ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości (tekst jednolity: Dz. U. z 1993 r. Nr 26, poz. 117 ), dalej zwanej ustawą o wynalazczości, mającym zastosowanie na podstawie art. 315 ust. 3 p.w.p.

Wskazał, iż zgłoszone rozwiązanie w zakresie sposobu uzdatniania cieczy przez napowietrzanie sprowadza się do pobrania cieczy, zmieszania jej z powietrzem lub tlenem oraz wprowadzenia mieszaniny z powrotem do zbiornika, przy czym kontroluje się właściwości cieczy. Taki sposób jest znany z polskiego zgłoszenia opisu patentowego nr P 320094 oraz z polskiego opisu patentowego nr 169608. Z pierwszego ww. opisu znana jest uniwersalna dyszostrumienica do mieszania i/lub napowietrzania cieczy, w której jest realizowane: pobór cieczy, napowietrzanie i wprowadzenie napowietrzonej cieczy ponownie do zbiornika. Z drugiego opisu patentowego znany jest sposób i układ do rekultywacji zbiorników wodnych, polegający na wymuszonym przepływie wody przez kanał, gdzie wodę oczyszcza się i natlenia, a następnie doprowadza do zbiornika. Możliwość kontroli procesu przez badanie parametru i wykorzystaniu danych do sterowania procesem jest również typowa i oczywista.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00