Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 7 listopada 2019 r., sygn. I SA/Ol 524/19

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Przemysław Krzykowski Sędziowie sędzia WSA Jolanta Strumiłło (sprawozdawca) asesor WSA Katarzyna Górska Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Rząp po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 7 listopada 2019r. sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za listopad 2017r. oddala skargę.

Uzasadnienie

"A" Spółka z o.o.. (dalej również jako strona, skarżąca, podatnik, Spółka) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]" r. w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za listopad 2017 r.

Z uzasadnienia zaskarżonego rozstrzygnięcia i akt sprawy wynika, że w wyniku przeprowadzonej kontroli Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzją z dnia "[...]" r., określił stronie zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za listopad 2017 r. w kwocie 124.037 zł oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie w kwocie 14.753 zł.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że Spółka w złożonej korekcie deklaracji VAT-7 za listopad 2017r., wykazała podatek VAT należny i jednocześnie podatek VAT naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Powyższe spowodowało zawyżenie podatku naliczonego, bowiem Spółka nie spełniła jednego z warunków umożliwiającego skorzystanie z prawa do odliczenia podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu, tj. warunku określonego w art. 86 ust. 10b pkt 2 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r., poz. 2174 ze zm.) - dalej jako ustawa o VAT. W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości organ I instancji określił Spółce zobowiązanie w podatku od towarów i usług za listopad 2017 r. w kwocie wyższej niż deklarowana przez Spółkę oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie w wysokości 30% kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00