Wyrok WSA w Lublinie z dnia 6 listopada 2019 r., sygn. I SA/Lu 427/19
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Kazubińska-Kręcisz Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer (sprawozdawca), WSA Ewa Kowalczyk Protokolant Sekretarz sądowy Ewelina Piskorek po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 listopada 2019 r. sprawy ze skargi M. R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz M. R. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej dnia [...] r. uznał stanowisko M. R. (dalej także: skarżącego), przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2019 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji za nieprawidłowe.
Organ w uzasadnieniu wskazał, że zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym skarżący był zatrudniony w oparciu o umowę o pracę w G. A. Z. A. w P. S.A. Wraz z nawiązaniem stosunku pracy została zawarta umowa o zakazie konkurencji, a zgodnie z zapisami § 5 umowy o zakazie konkurencji, po rozwiązaniu stosunku pracy skarżący ma powstrzymać się od prowadzenia działalności konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy. Z tego tytułu otrzymał on od G. A. Z. A. w P. S.A. odszkodowanie w dwunastu ratach, przy czym płatność przypadła na listopad 2017 r. Zakład pracy (płatnik) przy wypłacie odszkodowania zastosował zasady opodatkowania zgodnie z zapisem art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i pobrał podatek zryczałtowany w wysokości 70% od wypłaconego odszkodowania za okres od czerwca 2017 r. do listopada 2017 r.