Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 października 2019 r., sygn. IV SA/Wr 237/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Lidia Serwiniowska Sędziowie sędzia WSA Ewa Kamieniecka, sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska (spr.), , Protokolant starszy sekretarz sądowy Dorota Hurman, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 9 października 2019 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Postępowanie administracyjne w sprawie wszczęte zostało wnioskiem M. K. ( dalej : wnioskodawczyni ,strona, skarżąca) z dnia 16 listopada 2018r. , adresowanym do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we W. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na syna K. B. Do wniosku strona dołączyła min. orzeczenie o niepełnosprawności z dnia 10 września 2018 r. wydane przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności we W. o zaliczeniu syna do osób niepełnosprawnych urodzenia łącznie ze wskazaniami od oraz zaświadczenie z ZUS z dnia 23 października 2018 r. o przyznanym prawie do zasiłku macierzyńskiego do 3 maja 2019 r.

Decyzją z dnia 10 grudnia 2018 r. nr [...] , wydaną z powołaniem się na przepisy art. 17 , art. 20 , art. 24 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych ( t.j. Dz.U z 2018 r., poz. 2220 ) , działający z upoważnienia Prezydenta Wrocławia, Administrator w Dziale Świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (dalej: organ I instancji) odmówił stronie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad synem.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji dokonał analizy przepisów art. 17 ust.1 i art. 3 pkt 22 ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz art. 184 Kodeksu pracy, art. 29 ust. 1 pkt 1 i ust. 5 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego oraz art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. C ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i stwierdził , że strona nie spełnia przesłanek, od których ustawodawca uzależnił udzielenie wnioskowanego świadczenia. W tym zakresie organ wskazał ,że przepisy określają dwa przypadki, kiedy osobie sprawującej opiekę nad dzieckiem, spełniającym pozostałe przesłanki, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, po pierwsze , gdy osoba nie pracuje i nie trudni się jakąkolwiek pracą zarobkową i nie podejmuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, albo drugi przypadek - gdy z uwagi na konieczność sprawowania takiej opieki rezygnuje z dotychczasowej aktywności zawodowej i zarobkowej, rozwiązuje stosunek pracy lub zaprzestaje działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00