Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 24 października 2019 r., sygn. II SA/Sz 762/19

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Kłosowski Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Agnieszka Klimek po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 października 2019 r. sprawy ze skargi P. B. i M. B. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżących P. B. i M. B. solidarnie kwotę 997 (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., nr [...], Wojewoda utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] z [...] r., nr [...], odmawiającą P. B., dalej jako "inwestorka" lub "skarżąca", zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego z funkcją agroturystyczną wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w zabudowie zagrodowej na działkach nr ewid. [...] i [...] w obrębie ewid. [...], gmina B..

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że Starosta [...], po wszczęciu postępowania na wniosek inwestorki, postanowieniem z dnia [...] r. wezwał ją do doprowadzenia projektu budowlanego do zgodności

z przedłożonym wnioskiem o pozwolenie na budowę, decyzją o warunkach zabudowy oraz kategorią obiektu budowlanego w zakresie funkcji budynku.

Następnie, decyzją z dnia [...] r., nr [...] Starosta [...] odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę zgodnie z wnioskiem inwestora uzasadniając decyzję tym, że przedłożony projekt budowlany jest niezgodny z decyzją o warunkach zabudowy w zakresie określenia funkcji projektowanego budynku, tj. budynek mieszkalny z funkcją agroturystyczną. W ocenie organu I instancji, biorąc pod uwagę normatywne definicje budynku mieszkalnego, budynku mieszkalnego jednorodzinnego, zabudowy zagrodowej oraz analizę układu funkcjonalnego budynku, przedmiotowa inwestycja de facto stanowi budowę budynku, którego podstawowa funkcja dotyczy usług związanych z turystyką, rekreacją, organizacją imprez okolicznościowych. Organ I instancji wskazał, ponadto, że dla inwestycji realizowanej w ramach zabudowy zagrodowej charakterystyczne jest funkcjonalne powiązanie budynku mieszkalnego

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00