Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 17 października 2019 r., sygn. II SA/Sz 471/19

Ochrona zdrowia

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj, Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska Protokolant starszy inspektor sądowy Aneta Ciesielska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 października 2019 r. sprawy ze skargi Spółka na decyzję Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w S., decyzją z dnia

[...] nr [...] na podstawie art. 104 § 1 i 2 K.p.a., art.5 pkt. 4 a ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t.j. Dz.U. z 2017.1261 z późn. zm.), art. 2351 i art. 2352 Kodeksu Pracy, § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 roku w sprawie chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1367), po rozpatrzeniu sprawy wszczętej z urzędu w wyniku zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej u M. K., złożonego przez lekarza chorób wewnętrznych, specjalistę medycyny rodzinnej - P. O. z Przychodni Medycyny Rodzinnej P. [...] z siedzibą w S. stwierdził u M. K. zamieszkałego w S. przy ulicy [...], PESEL [...], chorobę zawodową - [...], wymienioną w poz. [...] wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 roku w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. z2013 r. poz. 1367).

Odwołanie od ww. decyzji do Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wniósł w terminie ustawowym K. Sp. z o.o. w S..

W odwołaniu wskazano, że zgodnie z informacjami zawartymi w literaturze fachowej, najczęstszymi czynnikami etiologicznymi alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych są antygeny obecne w zgniłym sianie oraz białka zawarte w odchodach ptasich i sierści zwierząt. Wskazano, iż w literaturze brak jest informacji w kwestii rzekomego oddziaływania formaldehydu lub pyłu drzewnego na powstanie ww. choroby. Podniesiono również, iż nie zostały przeprowadzone żadne badania specjalistyczne na obecność zarodników termofilnych promieniowców czy pasożytów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00