Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 8 października 2019 r., sygn. I SA/Rz 547/19

Podatek akcyzowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S.WSA Grzegorz Panek /spr./, Sędzia WSA Piotr Popek, Asesor WSA Jacek Boratyn, Protokolant sekr. sąd. Karolina Dźwierzyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 października 2019 r. sprawy ze skargi R.C. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] czerwca 2019 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za marzec 2014 r. i kwiecień 2014 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej, decyzją z dnia [...] czerwca 2019 r., nr [...], po rozpatrzeniu odwołania R. C. - zwanego dalej skarżącym, od decyzji Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego [...] z dnia [...] marca 2018 r., nr [...], w przedmiocie określenia skarżącemu w podatku akcyzowym zobowiązania za marzec 2014 r. w wysokości 28.887 oraz za kwiecień 2014 r. w wysokości 6.424 zł, utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie.

W stanie faktycznym przedmiotowej sprawy wobec skarżącego prowadzone było postępowanie kontrolne, w zakresie prawidłowości i rzetelności rozliczania podatków stanowiących dochód budżetu państwa za 2014 r.

W toku postępowania dopuszczono w charakterze dowodów protokoły przesłuchania świadków i dowody z dokumentów zebrane w aktach sprawy karnej, która przeciwko skarżącemu toczyła się przed Sądem Rejonowym [...] (sygn. [...]) o to, że w okresie od początku 2010 r. do połowy 2014 r., w ramach prowadzonej przez siebie działalności pod firmą "A", nabywał od M. D., prezesa "B" sp. z o.o. (zwana dalej "B"), przywłaszczone przez niego paliwo, należące do "C" SA.

Czynności sprawdzające przeprowadzone w spółce "B" potwierdziły fakt dokonywania sprzedaży na rzecz skarżącego paliwa i oleju opalowego w tym:

- 18.168 l oleju opalowego [...] w dniu [...] marca 2014 r.,

- 4.021 l oleju opalowego [...] w dniu [...] kwietnia 2014 r.

Jak wynika z zeznań pracowników "B", tj. między innymi: J. D., D. B., A. M. i G. D., Ł. K. z magazynów tego podmiotu paliwo i olej opałowy były wywożone także bez fakturowania. Po powrocie pojazdu wywożącego paliwo niszczony był dowód wywożenia towaru z magazynu, a w rejestrach anulowany był dowód wydania towaru. Wydawanie towaru bez fakturowania odbywało się z wykorzystaniem starego programu komputerowego, który od 2012 r. funkcjonował równolegle z nowym programem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00