Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 11 października 2019 r., sygn. I SA/Rz 496/19

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S.NSA Jacek Surmacz, Sędzia WSA Grzegorz Panek, Sędzia WSA Jarosław Szaro (spr.), Protokolant sekr. sąd. Karolina Dźwierzyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 października 2019 r. sprawy ze skargi E.K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] czerwca 2019 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2016 roku oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej zamiennie: DIAS, organ odwoławczy), po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez E. K. (dalej: Skarżacy, Podatnik, Strona), prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą "A" utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego (dalej zamiennie: organ pierwszej instancji) z dnia [...] października 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2016 r.

Jak wynika z treści zaskarżonej decyzji oraz akt postępowania administracyjnego Naczelnik Urzędu Skarbowego przeprowadził wobec Skarżącego kontrolę podatkową w zakresie prawidłowości prowadzenia ksiąg podatkowych oraz rozliczania podatku od towarów i usług za wrzesień 2016 r., w związku z wykazanym zwrotem podatku VAT.

Postanowieniem z dnia 17 listopada 2017 r. organ pierwszej instancji wszczął wobec Podatnika postępowanie podatkowe w sprawie rozliczenia podatku od towarów i usług za wrzesień 2016 r. W ramach podejmowanych czynności kontrolnych przeprowadzono badanie ksiąg podatkowych a także podjęto działania celem sprawdzenia prawidłowości i rzetelności prowadzonych transakcji dokumentujących nabycia towarów handlowych, występując do właściwych miejscowo naczelników urzędów skarbowych na terenie kraju z wnioskami o udzielenie informacji o bezpośrednich kontrahentach "A" K. E. pod względem ich rzetelności.

W wyniku podjętych działań organ pierwszej instancji ustalił, że jeden z głównych dostawców towarów handlowych, tj. "B" sp. z o.o. nie realizowała realnych i pełnoprawnych czynności zakupu i sprzedaży, a działalność spółki była nakierowana na nadużycia w dziedzinie rozliczeń podatku od towarów i usług. Na podstawie informacji uzyskanej od Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego W. - Ś. organ ustalił, że cała działalność firmy "B" sp. z o.o. i deklarowane w tym zakresie transakcje zakupu i sprzedaży towarów nie spełniały przesłanek do uznania ich za czynności, do których odnoszą się przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.), dalej ustawa o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00