Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 3 października 2019 r., sygn. I SA/Po 540/19

Inne; Podatek od towarów i usług

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 3 października 2019 r. sprawy ze skargi [...] na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie przedłużenia terminu zwrotu podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] na rzecz skarżącego kwotę 100,- zł (słownie: sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu [...] czerwca 2019 r. M. W. wniósł skargę na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z [...] maja 2019 r. nr [...], wydane w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego.

Powyższe postanowienie zostało wydane w stanie faktycznym sprawy, w której w dniu [...] kwietnia 2018 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w [...] wpłynęła korekta deklaracji [...] za styczeń 2018 r., w której skarżący wykazał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w wysokości [...] zł do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni. W związku ze złożonym rozliczeniem organ podatkowy przeprowadził czynności sprawdzające w zakresie sprawdzenia zasadności powyższego zwrotu, w wyniku których stwierdzono, że kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w znacznej mierze wynika z dostaw towarów opodatkowanych preferencyjną 0% stawką podatku VAT przy jednoczesnym nabywaniu towarów i usług opodatkowanych podstawową 23% stawką podatku. W kontrolowanym okresie rozliczeniowym udział procentowy wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów opodatkowanych stawką 0% w łącznej wartości sprzedaży wynosił 83,65%. Organ stwierdził, że ocena zasadności ww. zwrotu wymagała szczegółowej weryfikacji co do zastosowania preferencyjnej stawki VAT, m.in. przez kontrolę dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium kraju i dostarczenie ich do nabywcy (CMR), w związku z czym na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.; dalej: "u.p.t.u."), postanowieniem z [...] marca 2019 r. nr [...] przedłużył termin powyższego zwrotu podatku do [...] czerwca 2019 r. Uzasadniając to rozstrzygnięcie, zaznaczył że prowadzi kontrolę celno-skarbową w zakresie podatku od towarów i usług za styczeń i luty 2018 r., w ramach której wystąpiono do administracji podatkowej [...] o informacje dotyczące wewnątrzwspólnotowych dostaw dokonanych przez skarżącego, a odpowiedzi dotychczas nie uzyskano. Ww. postanowienie doręczono skarżącemu [...] marca 2019 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00