Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 października 2019 r., sygn. I SA/Lu 380/19

Podatek akcyzowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer (sprawozdawca) Sędziowie: NSA Danuta Małysz WSA Andrzej Niezgoda Protokolant: starszy asystent sędziego Tomasz Woźny po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 25 października 2019 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu - oddala skargę.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 lutego 2017 r., sygn. akt I GSK 20/17 Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w L. z dnia 26 sierpnia 2016 r., sygn. akt I SA/Lu 88/16 uchylającego decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] listopada 2015 r. w przedmiocie określenia M. K. podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu H.

W uzasadnieniu Naczelny Sąd Administracyjny uznał za prawidłowe stanowisko sądu I instancji, że organy nie przeprowadziły wyczerpującego postępowania wyjaśniającego w sprawie, co mogło mieć wpływ na ustalenia faktyczne podstawy opodatkowania podatkiem akcyzowym, tzn. wartości spornego pojazdu w chwili jego nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, ustalając stan techniczny pojazdu w momencie jego wewnątrzwspólnotowego nabycia organ powinien bardziej szczegółowo przeanalizować przedłożone przez skarżącego dowody, tym bardziej, że stoją one w sprzeczności z ustaleniami organu. W takiej sytuacji organ powinien zweryfikować przy pomocy właściwych środków dowodowych, czy rzeczywiście pojazd ten posiadał wskazane uszkodzenia i jaki był jego stan techniczny. Natomiast, gdyby organ miał trudności z ustaleniem prawdziwości twierdzeń podatnika odnośnie uszkodzeń samochodu niezbędne może się okazać przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego (oceny rzeczoznawcy), odnośnie stopnia i rodzaju uszkodzeń pojazdu, oczywiście, jeżeli przeprowadzenie takiego dowodu będzie możliwe ze względu na upływ czasu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00